Kościół katolicki będzie miał 8 nowych błogosławionych, w tym ks. Józefa Puglisiego, zamordowanego przez mafię w 1993 r.
Benedykt XVI przyjął dziś na audiencji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Amato i zezwolił na opublikowanie 16 dekretów tej dykasterii. Jednocześnie poinformowano, że 10 maja papież zezwolił na opublikowanie dekretu o męczeństwie hiszpańskiego kapłana, ks. Jana Hugueta y Cardona, zamordowanego podczas wojny domowej w 1936 r.
Spośród 16 dzisiejszych dekretów dwa dotyczą cudów: za wstawiennictwem włoskiego kapłana, ks. Łukasza Passi (zmarłego w Wenecji 18 kwietnia 1866 r.) oraz brazylijskiej świeckiej, Franciszki De Paula De Jesús (zmarłej w Baependi w Brazyliii 14 czerwca 1895 r.). Kolejne pięć dotyczy męczeństwa, z czego trzy męczenników wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936-1939, jeden ks. Józefa Puglisiego, zamordowanego przez sycylijską mafię w Palermo, w dniu swoich 56 urodzin 15 września 1993 r.– jak czytamy w dekrecie - z nienawiści do wiary, oraz świeckiego z Indii, Devasahayama (Łazarza) Pillai, zamordowanego w Aral Kurusady 14 stycznia 1752 r., w wieku 40 lat.
Ponadto Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych opublikowała z polecenia Ojca Świętego 9 dekretów o heroiczności cnót. Trzy dotyczą biskupów: zmarłego w 1877 r. arcybiskupa Neapolu, kard. Sisto Riario Sforzy, zmarłego w 1979 r. w Nowym Jorku wybitnego kaznodziei, abp. Fultona Sheena oraz zmarłego w 1994 r. w Rzymie bp. Álvaro Del Portillo y Diez de Sollano, następcy św. Josemarii Escrivy na czele prałatury personalnej Opus Dei.
Ks. Józef Puglisi urodził się 15 września 1937 r. na peryferiach Palermo w rodzinie ubogiej. Jego ojciec był szewcem, a matka krawcową. W wieku 16 lat wstąpił do seminarium w Palermo, gdzie 2 lipca 1960 r., z rąk kard. Ernesto Ruffiniego, otrzymał święcenia kapłańskie. W 1961 r. został mianowany wikarym w parafii Najświętszego Zbawiciela, a w 1963 r. - kapelanem w sierocińcu Roosevelta. W dniu 1 października 1970 r. mianowano go proboszczem parafii w Godrano. Wykonywał wielką pracę prewencyjną wśród dzieci i narkomanów w dzielnicy Brancaccio, która w owym czasie pozostawała pod kontrolą mafii. Zgromadził grupę młodych ochotników i utworzył ośrodek „Ojcze Nasz” dla dzieci i młodzieży z marginesu. Mimo pogróżek ze strony mafii, powierzył prace remontowe w swojej parafii firmie nie kontrolowanej przez mafię. Pogróżki nie powstrzymały też jego cichej, codziennej pracy dla wspólnoty. Zginął zastrzelony w drzwiach swojego domu, gdy wracał z posługi duszpasterskiej w dniu swych 56. urodzin, 15 września 1993 r. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1999 r.
Trzy dekrety dotyczące męczenników wojny domowej w Hiszpanii dotyczą: biskupa pomocniczego Tarragony, Emanuela Borrása Ferré i brata szkolnego Agapito Modesto oraz 145 towarzyszy zamordowanych z nienawiści do wiary w Hiszpanii w latach 1936-1939; Hermenegilda od Wniebowstąpienia wraz z pięcioma towarzyszami z zakonu Trynitarzy zamordowanych w 1936 r., oraz zakonnicy Wiktorii od Jezusa, zamordowanej 13 stycznia 1937 r. Także w okresie hiszpańskiej wojny domowej, 23 lipca 1936 r., w Ferrerías poniósł męczeństwo w wspomniany już ks. Jan Huguet y Cardon. Na opublikowanie dekretu o jego męczeństwie Benedykt XVI zezwolił 10 maja br.
W przypadku Sług Bożych, w odniesieniu do których opublikowano dekrety o heroiczności cnót, do ich beatyfikacji konieczny jest jeszcze dekret o autentyczności cudu, dokonanego przez Boga za ich wstawiennictwem.
To osobne wejście, które pozwala ominąć ogromne kolejki turystów.
Inspirację jest podobne wydarzenie, które ma miejsce w Krakowie.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych