Blisko 2 tys. młodych zebrało się w Herdorf-Dermbach w Niemczech na dziesiątym Spotkaniu Młodzieży Polonijnej. Zjazd odbywa się w ośrodku rekolekcyjnym "Concordia".
„Spotkania rozpoczęliśmy przed dziesięcioma laty, przygotowując się na Światowe Spotkanie Młodych w Kolonii – mówi Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech. – W tym roku tematem są słowa z listu św. Pawła do Rzymian «Nie wstydzę się Ewangelii». W Niemczech przeżywamy dużą falę napływu islamu i rozpowszechniania Koranu. My, chrześcijanie, próbujemy zwrócić uwagę właśnie na to aby dawać świadectwo Chrystusowi. Towarzyszą nam zespoły muzyczne «Siewcy Lednicy», zespół mieszany z Zielonej Góry i z Ukrainy, oraz «Voluntate Dei» z Leverkusen” – zaznaczył ks. Stanisław Budyn.
Głównym punktem obchodów jest Msza koncelebrowana przez abp. Wacława Depo i kilkudziesięciu kapłanów, a także wspólny różaniec i koronka do Bożego Miłosierdzia. W rozmowie z Radiem Watykańskim metropolita częstochowski wskazał, jak w naszych czasach młodzi Polacy powinni rozumieć chrześcijaństwo.
„Przybywając tutaj do Niemiec na spotkanie z młodzieżą polonijną trzeba bardzo podkreślić prawdę, że chrześcijaństwo nie jest tylko religią księgi. My mówimy, że chrześcijaństwo jest spotkaniem z osobą. A zatem jest to spotkanie, dotknięcie i wsłuchiwanie się w tajemnice Jezusa Chrystusa. A że do tej tajemnicy wchodzimy również poprzez Kościół, to znaczy, że wspólnota Kościoła nas zrodziła i podprowadza do Chrystusa” – powiedział arcybiskup.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.