Metropolita Hilarion Ałfiejew z patriarchatu moskiewskiego pragnie umocnić chrześcijan w Chinach. Przed wizytą u prawosławnych w Pekinie zatrzymał się w Kraju Chabarowskim w Federacji Rosyjskiej na pograniczu chińskim.
Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego poinformował kleryków seminarium duchownego w Chabarowsku o dialogu prowadzonym z autonomicznym Kościołem Prawosławnym Chin i o wspólnym dążeniu do normalizacji stosunków rosyjskiego prawosławia z tym Kościołem. W chabarowskim seminarium metropolita Hilarion podkreślił, że okręg dalekowschodni Federacji Rosyjskiej stanowi forpocztę Rosji na granicy z wielkim Państwem Środka, stąd konieczna jest znajomość języka i kultury tego południowego sąsiada. Patriarchat moskiewski i władze ChRL zmierzają do otwarcia wszystkich pozamykanych w Chinach cerkwi.
W Pekinie, Szanghaju i innych rejonach Chin mieszka 15 tys. wyznawców prawosławia, którymi opiekuje się dwóch kapłanów chińskich w podeszłym wieku. Od ponad trzystu lat w Chinach obecna jest misja rosyjskiego prawosławia. W seminarium w Chabarowsku wprowadzono teraz nowy kierunek studiów, przygotowujący specjalistów w zakresie języka i kultury chińskiej, którzy w przyszłości wesprą działanie misji rosyjskiego prawosławia w ChRL.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.