Z apelem do księży, by stanowili jedną drużyną i grali do jednej bramki zwrócił się bp Piotr Libera podczas obchodów Światowego Dnia Modlitw o Uświęcenie Kapłanów w Płocku.
Na uroczystości 13 czerwca złożyły się nabożeństwo czerwcowe w kaplicy św. Stanisława Kostki w WSD, adoracja Najświętszego Sakramentu i konferencja ascetyczna wygłoszona przez ks. kan. dra Sławomira Zalewskiego, delegata biskupa płockiego ds. stałej formacji duchowieństwa.
Księża z Płocka i diecezji spotkali się na wspólnej modlitwie w dniu, który z inicjatywy bł. Jana Pawła ustanowiony został Światowym Dniem Modlitw o Uświęcenie Kapłanów.
Bp Piotr Libera zachęcał księży do lektury dokumentu Kongregacji ds. Duchowieństwa pt. „List do kapłanów” oraz do rachunku sumienia według modlitwy z „Dzienniczka” św. s. Faustyny. Odwołał się także do trwających w Polsce mistrzostw Europy w piłce nożnej.
„Euro 2012 można odnieść do kapłaństwa: my księża też mamy stanowić jedną drużynę, troszczyć się w niej o jedność, wspierać jeden drugiego, grać jeden dla drugiego, nie strzelać sobie nawzajem samobójczych bramek. Wszyscy mamy pracować na zwycięstwo, grać do jednej bramki, mieć jeden określony cel” - zwracał się do duchowieństwa płockiego.
Prosił także, aby w czasie swoistego triduum: od Dnia Modlitw o Uświęcenie Kapłanów 13 czerwca do Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa 15 czerwca modlili się za siebie nawzajem.
Konferencję ascetyczną wygłosił ks. kan. dr Sławomir Zalewski, który mówił, że upodobnienie się do Mistrza, stanie się „alter Chrystus”, jest „wbrew współczesnej mentalności i myśleniu nastawionemu na realizację siebie samego i zaspokojenie swoich pragnień”. Dlatego należy w pokorze przemodlić swoją decyzję.
„Na swych barkach ksiądz niesie odpowiedzialność za zbawienie powierzonych mu owiec. Ilu jest księży, którzy pełnią cichą posługę konfesjonału, prowadzą trudną i wymagającą posługę kierownictwa duchowego, są zaangażowani w różne grupy kościelne? Ilu jest księży, którzy swoje cierpienie ofiarują za posługę innych współbraci i za zbawienie wiernych? Teraz jest czas podziękowania, wdzięczności Bogu, radości, że Pan jest, że promieniuje przez wspaniałe przykłady tak wielu naszych braci”, wymieniał ks. Zalewski.
We wspólnej modlitwie w płockim seminarium wzięli udział księża pracujący w urzędach centralnych, w parafiach dekanatów płockich, księża emeryci oraz wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku.
Podobne spotkania modlitewne zaplanowano we wszystkich dekanatach diecezji płockiej.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.