Podczas swego pobytu w Irlandii w charakterze legata papieskiego na 50. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Dublinie kard. Marc Ouellet spotkał się w sanktuarium w Lough Derg z grupą ofiar nadużyć seksualnych, popełnionych przez duchowieństwo irlandzkie.
Po 2-godzinnej rozmowie z nimi kanadyjski kardynał kurialny powiedział dziennikarzom, że jest „głęboko poruszony” i zapewnił, że opowie o tym wszystkim Benedyktowi XVI po swym powrocie do Watykanu. Dwudniowa – 12 i 13 czerwca – pielgrzymka była formą pokuty za tamte grzechy Kościoła na wyspie oraz proszeniem Boga i ofiar o przebaczenie za nie. Wspomniał o tym sam legat w kazaniu podczas Mszy św., której przewodniczył w kościele sanktuaryjnym. „Dowiedzieliśmy się w ciągu ostatnich dziesięcioleci, jak wiele bólu i ile rozpaczy spowodowały te nadużycia u tysięcy ofiar. Przekonaliśmy się też, że odpowiedź na te zbrodnie, udzielona przez niektóre władze kościelne, była często nieodpowiednia i niewystarczająca, aby powstrzymać te przestępstwa, mimo jasnych wskazówek [w tym względzie], zawartych w Kodeksie Prawa Kanonicznego” – mówił dalej kard. Ouellet.
Zaznaczył, że to Ojciec Święty poprosił go jako swego legata na Kongres, aby udał się z pielgrzymką do tego miejsca i tam prosił Boga o „przebaczenie za czasy, w których członkowie Kościoła wykorzystywali seksualnie dzieci, i to nie tylko w Irlandii, ale w całym Kościele”.
„W imieniu Kościoła proszę jeszcze raz o wybaczenie wszystkie ofiary, z których część spotkałem w Lough Derg” – powiedział purpurat watykański. Przypomniał słowa papieża z jego listu do katolików w Irlandii (z 19 marca 2010) o tym, jak trudno jest przebaczyć lub pojednać się z Kościołem, a zarazem jego prośbę, aby ofiary nadużyć nie traciły nadziei. Według wysłannika papieskiego, tragedia nadużyć seksualnych wobec nieletnich, szczególnie jeśli dopuścili się ich członkowie duchowieństwa, „jest źródłem wielkiego wstydu a skandal jest ogromny”.
W spotkaniu z kardynałem wzięła udział grupa przedstawicieli ofiar nadużyć – obecnie dorosłych mężczyzn i kobiet – sprzed kilkudziesięciu lat. Według komunikatu episkopatu Irlandii, rozmowa trwała ponad dwie godziny, podczas których każda osoba opowiedziała o swoich osobistych przeżyciach i o dalszych losach życiowych.
50. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbywa się w Dublinie od 10 do 17 czerwca pod hasłem „Eucharystia: wspólnota z Chrystusem i między nami”. Osobistym wysłannikiem papieskim na to wielkie wydarzenie kościelne jest prefekt Kongregacji Biskupów kard. Marc Ouellet.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.