Dziś mija 25 lat od beatyfikacji Karoliny Kózkówny. Dziewicę i męczennicę wyniósł na ołtarze Jan Paweł II, 10 czerwca 1987 r., podczas wizyty w Tarnowie
Obchody tej rocznicy z udziałem Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka i kard. Stanisława Dziwisza trwały trzy dni w Tarnowie, Wał-Rudzie i Zabawie. W Mszach św., koncertach, nocnym czuwaniu, Drodze Krzyżowej uczestniczyli pielgrzymi z całej Polski. Uroczystości zakończyła dzisiaj Msza św. w miejscu beatyfikacji Karoliny. Tam, gdzie stał papieski ołtarz, dziś znajduje się największa świątynia w diecezji tarnowskiej. Do kościoła bł. Karoliny w Tarnowie przyjechali dziś rolnicy, ludzie pracy, działacze „Solidarności” z całej Polski. Obecne były delegacje duchownych i świeckich m.in. z diecezji rzeszowskiej, radomskiej, kieleckiej, archidiecezji lubelskiej, krakowskiej i katowickiej. W sumie jubileuszowa Msza św. w Tarnowie zgromadziła ok. 6,5 tys. osób.
Eucharystii przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Obecni byli także kard. Stanisław Nagy, abp Damian Zimoń, bp Andrzej Jeż - nowo mianowany biskup tarnowski, bp Wiesław Lechowicz administrator diecezji tarnowskiej, biskup senior Władysław Bobowski. Mszę św. koncelebrowało liczne grono kapłanów z m.in. z diecezji tarnowskiej i rzeszowskiej. W Eucharystii uczestniczyli klerycy, siostry zakonne, parlamentarzyści, władze samorządowe Tarnowa, powiatu i województwa, a także rektorzy i pracownicy naukowi tarnowskich uczelni, policjanci, strażacy i licznie zgromadzeni tarnowianie.
W homilii metropolita krakowski powiedział, że papieska wizyta w Tarnowie wpisała się głęboko w dzieje diecezji. „W Tarnowie doszło do spotkania naznaczonego świętością bł. Jana Pawła II z bł. Karoliną. Odsłania ono przed nami najgłębszy wymiar ludzkiego życia. Przypomina nam, że świętość czyli życie z Bogiem i dla Boga jest powołaniem każdego człowieka” – powiedział kardynał.
Metropolita krakowski przypomniał, że papież z wielkim podziwem mówił o świadectwie bł. Karoliny. Wskazywał, że jej przesłanie nie przestaje przemawiać po latach, bo autentyczne świadectwo i świętość nie ulegają przedawnieniu, nie starzeją się.
„Bł. Karolina przelaną krwią wypowiedziała słowo o wielkiej godności kobiety, ludzkiej osoby, godności ciała”– powiedział kard. Dziwisz. Dodał też, że męczeńska śmierć bł. Karoliny przynosi owoce.
„Obfitym plonem błogosławionej jest Ruch Czystych Serc, proponujący młodym drogę prawdziwej miłości, odpowiedzialnego przygotowania się do życia. Potrzeba nam dziś w Polsce i nie tylko takiego Ruchu, takiej duchowości, w której młodzi mogą dorastać do małżeństwa, do zakładania rodzin, będącymi wspólnotami miłości i życia. Taki Ruch jest znakiem sprzeciwu wobec cywilizacji hedonizmu i konsumpcji degradującej człowieka” – podkreślił metropolita krakowski.
Zachęcał młodzież, by „przypatrzyła się swojemu powołaniu, bo wszyscy jesteśmy powołani do życia według Ewangelii i do świadczenia o Chrystusie w swoich środowiskach”. „Bł. Jan Paweł II i bł. Karolina przekonują, że świętość jest w zasięgu ręki każdego z nas. Świętość jest naszym powołaniem i wyzwaniem dla ludzi odważnych” – zaznaczył kardynał.
Metropolita krakowski przypomniał też, że papież upomniał się w homilii wygłoszonej przed 25 laty w Tarnowie o rolników. Kardynał mówił, że po latach sytuacja na wsi zmieniła się, ale część problemów nadal czeka na rozwiązanie, dlatego zaapelował do rządzących, aby wspierali wieś mądrymi decyzjami.
Uroczystości w miejscu beatyfikacji Karoliny Kózkówny zakończyły trzydniowe świętowanie 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II i beatyfikacji dziewicy i męczennicy. 8 i 9 czerwca w Wał-Rudzie i Zabawie spotkała się młodzież z całej Polski. Było wspólne kibicowanie podczas inauguracji Euro 2012, koncerty, tańce lednickie, świadectwa wiary. Do Zabawy przyjechała młodzież m.in. ze Szczecina, Łodzi, Krakowa, Poznania, Opola, Zielonej Góry i z całej diecezji tarnowskiej. Do sanktuarium przybyły pielgrzymki piesze, autokarowe i rowerowe. Liczne reprezentowane było Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Ruch Czystych Serc. Do Zabawy przyjechał także autor obrazu beatyfikacyjnego, prof. Stanisław Jakubczyk. „Skończyłem 96 lat, czuje się dobrze. Wierzę, że to dzięki bł. Karolinie, która od beatyfikacji stała mi się bardzo bliska” – powiedział KAI twórca obrazu.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.