Siedlce: Rusza II Synod Diecezji

Dziś w katedrze siedleckiej nastąpi uroczysta inauguracja II Synodu Diecezji Siedleckiej, który będzie przebiegał pod hasłem „Żyjąc mocą chrztu”.

O godzinie 11.30 rozpocznie się katecheza synodalna. Dokładnie w południe pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego, zostanie odprawiona w katedrze w Siedlcach, Eucharystia z aktem otwarcia II Synodu Diecezji. Uroczystości zakończy agapa na placu przy kurii diecezjalnej.

Lista członków II Synodu zawiera nazwiska kilkuset osób, duchownych i świeckich z całej diecezji siedleckiej. Na tę okazję powstała specjalna modlitwa przygotowująca do II Synodu a także logo oraz hymn Synodu. Autorem tekstu i muzyki do Hymnu jest Dyrektor Chóru Katedralnego ks.
Michał Szulik.

W specjalnym liście skierowanym do diecezjan, odczytanym w ubiegłą niedzielę w parafiach, biskup siedlecki wyjaśnił definicję, hasło i cele Synodu. Bp Kiernikowski wyraża w nim nadzieję, że II Synod Diecezji Siedleckiej, uwzględniając cele pastoralne, przyczyni się do odnowy duszpasterstwa w diecezji, przez ożywienie wspólnot parafialnych, zakonnych i rodzinnych, przez zaangażowanie poszczególnych grup ludzi świeckich (katechetów, nauczycieli, ministrantów, lektorów itp.), szczególnie zaś ruchów, stowarzyszeń i wspólnot.

Jego zdaniem efektywność prac synodalnych i związanej z nimi katechezy będzie zależała od tego, w jakiej mierze wszyscy – duchowni, osoby konsekrowane i świeccy – bardziej zdecydowanie otworzą się na Chrystusa i będą posłuszni Jego Duchowi.

Uroczysta inauguracja Synodu, rozpocznie drugą fazę, czyli Synod właściwy. Odtąd praca synodalna będzie polegała na spotkaniach powołanych komisji, odbywaniu sesji plenarnych oraz równoległych spotkaniach zespołów synodalnych. Zgodnie z Regulaminem Synodu zostanie ustanowionych osiem komisji i 24 podkomisje.

Praca synodu będzie przebiegała hierarchicznie – od głosu biskupa diecezjalnego przez Sesję Plenarną i Komisję Główną do Zespołów Synodalnych i wiernych w parafiach. Ale również będzie przebiegała od głosu diecezjan, ujawniających swoje potrzeby, uwagi i pragnienia duchowe, przez Zespoły Synodalne do Komisji Głównej, której przewodniczącym jest biskup.

Zwieńczeniem tych działań będzie uchwalenie Statutów II Synodu Diecezji Siedleckiej, a w wymiarze duszpasterskim efektem prac synodalnych będzie odnowa oblicza Kościoła diecezjalnego na poziomie ewangelizacyjno-formacyjnym, administracyjno-prawnym oraz organizacyjno-instytucjonalnym.

Akt podpisania i promulgowania dokumentów końcowych oraz aneksów nastąpi w ramach uroczystych obchodów 200. rocznicy powstania diecezji siedleckiej.

Wszelkie informacje na temat synodu zebrane są na stronie internetowej: www.synod-siedlce.pl

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama