W Łomży powstał Pomnik - Grób Dzieci Utraconych, czyli zmarłych wskutek poronienia. Pierwszy pochówek miał miejsce 9 czerwca o godz. 9.30.
"Rodzice po poronieniu, niezależnie od momentu w jakim ono nastąpiło, mają prawo do zabrania ze szpitala ciała własnego dziecka, mają prawo do zorganizowania dziecku pełnego pogrzebu wg Instrukcji obowiązującej w Diecezji Łomżyńskiej z dnia 22 lutego 2011 r., mają prawo odwiedzać grób swego dziecka, modlić się tam, mają prawo do żałoby. Nie zawsze jednak z prawa tego korzystają, nie zawsze też o nim wiedzą" mówił podczas pogrzebu ks. Jacek Kotowski, duszpasterz rodzin diecezji łomżyńskiej. "Tylko nieliczni rodzice decydują się na zabranie szczątek swojego dziecka ze szpitala, inni z różnych przyczyn, najczęściej z niewiedzy tego nie czynią. Stąd pomysł na Pomnik-Grób"
Łomża w kwestii pochówku dziecka zmarłego na skutek poronienia przyjęła szczególna drogę prawną. 22 maja 2012 roku na XXIX Sesji Rady Miasta, Radni na wniosek Prezydenta Łomży – Mieczysława Czerniawskiego – przegłosowali jednogłośnie uchwałę dotyczącą sprawienia pogrzebu dziecka martwo urodzonego przez miasto Łomża. W myśl tej uchwały miasto angażuje się w pogrzeby dzieci zmarłych na skutek poronienia, niezależnie od czasu trwania ciąży.
"Jesteśmy w ten sposób drugim miastem w Polsce, które ma specjalną uchwałą uregulowany problem pogrzebów dzieci zmarłych na skutek poronienia. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o pokrycie kosztów kremacji czy obsługę pogrzebu. Za decyzją Radnych kryje się bowiem ich odpowiedzialność za drugiego człowieka. Więcej: za tego najmniejszego, bezbronnego. A przecież to nasz stosunek do tych małych jest miarą naszego człowieczeństwa!" mówił ks. Kotowski.
Pierwszy pogrzeb dzieci zmarłych wskutek poronienia odbył się w sobotę 9 czerwca 2012 r. o godzinie 9.30 w parafii pw. Bożego Ciała w Łomży przy ulicy Przykoszarowej. Przewodniczył mu Biskup Janusz Stepnowski Pasterz Kościoła Łomżyńskiego a homilię wygłosił Biskup Stanisław Stefanek.
Całość słowa ks. Jacka Kotowskiego na: http://www.duszpasterstworodzin.lomza.pl
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.