Na fakt, że przy podejmowaniu działań związanych z nową ewangelizacją, trzeba zacząć najpierw od siebie, zwrócił uwagę abp Stanisław Gądecki otwierając w Poznaniu Archidiecezjalne Forum Nowej Ewangelizacji.
Metropolita poznański otworzył dzisiaj uroczyście Archidiecezjalne Forum Nowej Ewangelizacji, które odbywa się w stolicy Wielkopolski pod hasłem „Konteksty Nowej Ewangelizacji”. W tej pierwszej tego typu inicjatywie zorganizowanej w archidiecezji poznańskiej bierze udział kilkaset osób. Są wśród nich poznańscy biskupi, kapłani wraz ze swoimi parafianami oraz przedstawiciele stowarzyszeń, wspólnot i ruchów religijnych działających na terenie archidiecezji.
Podczas otwarcia Forum, abp Gądecki podkreślił, że podejmując się działań związanych z nową ewangelizacją, trzeba zacząć najpierw od siebie, tzn. od tego, „żeby być po prostu chrześcijaninem”.
„Nie wystarczy jednak samo świadectwo, potrzeba przepowiadania. Lecz siła Słowa Bożego nie zależy od naszej dobrej woli czy zaangażowania, ale zależy od Boga. O tym ewangelizator nie może zapominać – stwierdził arcybiskup, zwracając uwagę obecnym na forum członkom wspólnot ewangelizacyjnych, że ich działanie zawsze powinna poprzedzać, towarzyszyć mu i wspierać je modlitwa.
Jednocześnie wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaznaczył, że nowa ewangelizacja „nie urzeczywistnia się za pomocą wyrafinowanych metod” i nie posługuje się trickami. Rozwiązaniem problemu ewangelizacji nie jest również, jego zdaniem, wprowadzenie do duszpasterstwa jakichś obcych praktyk, które opierają się na emocjach. Nowa ewangelizacja idzie bowiem w kierunku indywidualizacji i jest skierowana do konkretnych osób.
Archidiecezjalne Forum Nowej Ewangelizacji odbywające w Auli Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa (Campus Morasko) Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zorganizował Referat ds. Ewangelizacji poznańskiej Kurii Metropolitalnej we współpracy z Wydziałem Teologicznym UAM.
Moment, kiedy postanowiono przygotować Forum nie jest przypadkowy, bowiem rok 2012 jest w Kościele związany z tematem nowej ewangelizacji. Zajmie się nim także XIII Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów, które odbędzie się w Watykanie w październiku br.
Zasadniczą częścią Forum, po zakończeniu wykładów, będzie dziś po południu prezentacja obecnych w archidiecezji poznańskiej form ewangelizacji. „Działa u nas już całkiem sporo grup ewangelizujących na różne sposoby, jak chociażby Wspólnota Przymierze Miłosierdzia, Teatr Droga, Szkoły Nowej Ewangelizacji, Poznańskie Wielbienie czy Szkoła Maryi” – zauważa w rozmowie z KAI jeden z organizatorów Forum, ks. dr Waldemar Szlachetka z Referatu ds. Ewangelizacji.
W założeniu organizatorów Forum Nowej Ewangelizacji ma być szansą dla tych parafii, w których odczuwalny jest niedosyt ewangelizacji. Jak tłumaczy KAI Piotr Bączyk, lider Wspólnoty SNE św. Barnaby zaangażowany w prace archidiecezjalnego Referatu ds. Ewangelizacji, przygotowano je, aby podsunąć parafiom różne pomysły, pokazać im co i jak można zrobić na tym polu. Jest ono również okazją do rozmów, dyskusji i wymiany doświadczeń dotyczących ewangelizacji.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.