W Besançon odbyła sie dzić beatyfikacja dominikanina, ojca Jeana-Josepha Lataste’a
Pozdrawiając uczestników Światowego Spotkania Rodzin po francusku Papież nawiązał odbywającej się w Besançon beatyfikacji o. Jeana-Josepha Lataste’a. Ten żyjący XIX wieku dominikanin był gorliwym apostołem więźniów i założycielem żeńskiego zgromadzenia posługującego upadłym kobietom. Uroczystościom we Francji przewodniczył kard. Angelo Amato SDB. Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, opisując charyzmat o. Lataste’a, zwrócił uwagę, że nowy błogosławiony miał szczególne nabożeństwo do Eucharystii:
„Bł. o. Lataste był człowiekiem Eucharystii. Jako młody człowiek, mieszkając w Bordeaux, był gorliwym uczestnikiem nocnych adoracji Najświętszego Sakramentu. Jako kapłan zachęcał do częstej, nawet codziennej, Komunii Św. W związku z tym, pisząc do swego brata Emila, tak to motywował: «Z pewnością to wielka tajemnica! Ten, kogo idziemy nie tylko nawiedzić, ale także przyjąć, jest tak wielki, że nigdy nie będziemy w stanie wystarczająco się przygotować… Myślę jednak, że ten wspaniały sakrament miłości nie został ustanowiony jako zapłata dla dusz pobożnych i życzliwych, ale także jako lekarstwo niszczące jad zła, sadzawka do obmycia ran duszy, balsam, by je uleczyć, lek do odzyskania sił i odwagi, jakiej potrzebujemy»” – podrkeślił kard. Amato.
O. Lataste całe kapłańskie życie poświęcił niestrudzonej posłudze na rzecz więźniów, by mogli po ludzku i duchowo się odrodzić. By pomóc kobietom za kratami założył Zgromadzenie Sióstr Dominikanek z Betanii. Wstępowały do niego również byłe więźniarki.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.