O wprowadzenie potrzebnych reform apeluje rzecznik kubańskiego episkopatu Orlando Márquez w specjalnym oświadczeniu opublikowanym w internecie.
Władze Kuby mogłyby poświęcić więcej uwagi i zapewnić prawa mniejszościom politycznym, kulturowym i religijnym. Powinny także w bardziej zdecydowany i przejrzysty sposób przystąpić do reform. Takie zdanie wyraził rzecznik kubańskiego episkopatu Orlando Márquez w specjalnym oświadczeniu opublikowanym w internecie.
„W czasach kryzysu i reform, wsparcia, obojętności i oporu, korupcji i niezadowolenia uważam, że ważne byłoby ze strony władz większe zaangażowanie na rzecz zapewnienia praw obywatelskich” – stwierdza kubański publicysta katolicki. Márquez wymienia w tym kontekście „mniejszości polityczne, kulturowe i religijne”, których jego zdaniem nie wolno ignorować. Rzecznik episkopatu zwraca też uwagę na potrzebę udziału obywateli w podjętym procesie transformacji. Przeszkadza w tym napięcie między „naciskiem z dołu” na rzecz reform a oporem ze strony biurokracji i części kręgów władzy.
Márquez zwraca się również do kubańskich dysydentów. Zachęca ich do niezależności i realizmu, biorąc pod uwagę, że wciąż znacząca część społeczeństwa popiera władze. Podkreśla przy tym rolę Kościoła katolickiego jako istotnego punktu odniesienia dla Kubańczyków. „Kościół ma stale towarzyszyć cierpliwemu i konstruktywnemu poszukiwaniu «nowych dróg» i podnosić głos, by nikt nie był wykluczony czy ograniczony w swej wolności” – uważa rzecznik episkopatu. Ważna jest tu współpraca Kościoła w budowaniu mostów porozumienia społecznego.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.