Budowa kolejnego odcinka izraelskiego muru bezpieczeństwa może jeszcze bardziej utrudnić życie chrześcijan Ziemi Świętej. Planowany mur przeciąłby m.in. trasę tradycyjnej pielgrzymki maryjnej organizowanej zawsze w tygodniu poprzedzającym Zielone Świątki.
Odbyła się ona wczoraj wśród wielu obaw, czy za rok na swej trasie pątnicy nie napotkają muru. W pielgrzymce wziął udział abp Fouad Twal. Obecność łacińskiego patriarchy Jerozolimy podkreśliła zatroskanie lokalnego Kościoła o przyszłość palestyńskiej obecności, zagrożonej projektem rozszerzenia izraelskiego muru bezpieczeństwa.
Tradycyjna procesja z figurą Matki Bożej rozpoczęła się w klasztorze salezjanów w Cremisanie, a zakończyła w kościele parafialnym przy seminarium patriarchatu łacińskiego w Beit Jala. Wzięły w niej udział setki palestyńskich katolików z Beit Jala, Betlejem i Beit Sahour. Izraelski plan wybudowania kolejnego odcinka muru oddzielającego palestyńskie terytorium Betlejem od Jerozolimy przewiduje przecięcie trasy majowej procesji z Cremisanu do Beit Jala. „Mam nadzieję, że ten mur nie zostanie nigdy wybudowany i jak to tej pory będziemy mogli pielgrzymować zwyczajną trasą. Jestem optymistą i proszę o to Boga” – powiedział ks. Ibrahim Shomali, proboszcz z Beit Jala.
W najbliższych miesiącach Sąd Najwyższy Izraela ma wydać orzeczenie w sprawie kontestowanej lokalizacji izraelskiego muru. Ludność palestyńska oraz wspólnota salezjańska, stanowiąca historyczną obecność w tym rejonie, jest przeciwna oddzielania Cremisanu od Beit Jala i Betlejem.
Wśród około 600 uczestników procesji najliczniej była reprezentowana młodzież, której patriarcha Twal podziękował za wspólną modlitwę o dary Ducha Świętego oraz o pokój dla Ziemi Świętej. Oprócz zwierzchnika wspólnoty katolickiej w Palestynie i Izraelu byli obecni przedstawiciele władz palestyńskich, m.in. Ziad Bandak, asesor ds. religijnych, Khouloud Deibes, minister Turystyki Niezależnego Rządu Autonomii Palestyńskiej oraz Xavier Abu Eid, Palestyńczyk z paszportem chilijskim pełniący funkcję rzecznika Organizacji Wyzwolenia Palestyny.
Miasteczko Beit Jala, leżące na zachód od Betlejem, ma chrześcijańskiego burmistrza i do dzisiaj może poszczycić się chrześcijańską większością. Jest ono kolebką tysięcy Chilijczyków pochodzenia palestyńskiego.
„Nie można pozwolić, by Morze Śródziemne stało się cmentarzem.”
„Pan wyciąga rękę, aby nas podnieść, gdy sięgając dna powierzymy się Jemu w szczerości serca.”
Franciszek kontynuuje cykl katechez na temat pasji ewangelizacyjnej uczniów Chrystusa.