Żołędowo: Górale ratują drewniany kościół

Górale z Podhala ratują drewnianą świątynię w Żołędowie k. Bydgoszczy. To kolejny etap, którego celem jest odrestaurowanie zabytkowego kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Prace mają przygotować parafię na jubileusz 300-lecia świątyni. Przypadnie on w 2015 roku. Rozpoczęły się już w ubiegłym roku. Wówczas wymieniono m.in. całą konstrukcję dachu, która czeka obecnie na pokrycie, a kościół zyskał nowy sufit. Jak tłumaczy proboszcz żołędowskiej wspólnoty, ks. Jarosław Kubiak, część wieży świątyni została również odeskowana.



Wojciech Mrugała urodził się na Podhalu. Obecnie mieszka w Sanoku w Bieszczadach. Dzięki firmie, którą górale reprezentują w całej Polsce, uratowano wiele drewnianych świątyń - chociażby tę w Pieraniu.

„Rozpoczynaliśmy od podstaw, od podwalin, wymiany starych belek na nowe” - powiedział.



Górale z zapałem oczyszczają każdy skrawek ścian świątyni. Zanim podejmą decyzję o wycince starych elementów, muszą wszystko dokładnie przemyśleć. Trudnością jest również niemożność używania ciężkiego sprzętu. Dlatego, że świątynia znajduje się na cmentarzu.

W ubiegłym roku podczas usuwania wewnętrznych tynków, stwierdzono obecność polichromii na całej powierzchni ścian. Odkryto sceny m.in. „Modlitwy w Ogrójcu”, „Biczowania Pana Jezusa”, „Cierniem ukoronowania”. Znawcy tematyki porównują mały drewniany kościół do tych w Gąsawie, Włókach czy Pieraniu.

Żołędowo: Górale ratują drewniany kościół   Przemysław Jahr/Wikipedia PD Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Żołędowie

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| GÓRALE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg