Kościół w Gabonie mobilizuje się przeciwko pladze mordów rytualnych. Opinią publiczna już w ubiegłym roku wstrząsnęło ujawnienie takich zbrodniczych praktyk, których ofiarą szczególnie często padały dzieci.
Katoliccy biskupi apelowali wówczas do władz o ukrócenie tego haniebnego procederu i ukaranie winnych. Obecnie sprawą tą ma się zająć tamtejsza kościelna komisja sprawiedliwości i pokoju. Przygotowuje ona na 19 maja w Libreville specjalną konferencję, której celem jest uwrażliwienie społeczeństwa na problem barbarzyńskich praktyk ofiar z ludzi. „Nikt nie ma prawa szafować ludzkim życiem” – stwierdzili gabońscy biskupi, prezentując tę inicjatywę.
Według danych zgromadzonych przez Stowarzyszenie ds. Walki z Mordami Rytualnymi, każdego roku w Gabonie dochodzi do kilkudziesięciu tego rodzaju zbrodni. W ubiegłym roku ich liczba przekroczyła 60. Niemal połowa zabitych to dzieci. Kościelna konferencja w Libreville jest pierwszą tego rodzaju inicjatywą w całej Afryce, gdzie działalność czarowników ze składaniem ofiar z ludzi jest często wstydliwą tajemnicą.
Walka ze skutkami pogańskiej mentalności znalazła się wśród propozycji Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Afryki z 2009 r.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.