Kościół w Salwadorze poparł inicjatywę prezydenta Mauricio Funesa w sprawie podjęcia ogólnokrajowego dialogu społecznego.
Jego celem jest zawarcie narodowego porozumienia, które położyłoby kres rozpowszechnionej w tym środkowoamerykańskim kraju przemocy. Warto dodać, że zwiastunem tej inicjatywy było wynegocjowany w marcu przez Kościół rozejm między dwoma największymi salwadorskimi gangami, które krwawo konkurowały między sobą na ulicach miast. Przedsięwzięcie spotkało się z falą krytyki, ale okazało się skuteczne. Sama tylko liczba zabójstw spadła w Salwadorze o 2/3 (z 15 do 5 dziennie).
Sukces tego nieformalnego porozumienia zachęcił prezydenta do włączenia w dialog społeczny także innych środowisk, w tym biznesowych. Maruricio Funesowi chodzi o danie szansy zatrudnienia młodzieży masowo zasilającej dotychczas szeregi tzw. maras, czyli gangów zajmujących się głównie handlem narkotykami. Ich liczebność szacuje się na 60 tys., z czego zaledwie 10 tys. gangsterów udało się państwu zamknąć w więzieniach. 5 maja prezydent Salwadoru oznajmił, że w sprawie walki z przestępczością chce porozumienia narodowego. „Nie chodzi tylko o współpracę czy pomoc, ale chcemy włączenia się wszystkich środowisk, ponieważ nikt nie może siedzieć z założonymi rękami, gdy w grę wchodzi życie narodu” – stwierdził Mauricio Funes. „Pomysł dialogu wydaje się bardzo dobry i należy mu życzyć sukcesu” – stwierdził w odpowiedzi arcybiskup stołecznego San Salvador José Luis Escobar.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.