Pielgrzymka Żołnierzy-Górników na Jasną Górę

Uczestnicy XV jubileuszowej Pielgrzymki Związku Represjonowanych Politycznie byłych Żołnierzy-Górników pielgrzymowali na Jasną Górę. Ta pielgrzymka jest "wołaniem o sprawiedliwość dziejową" - powiedział w poniedziałek w trakcie mszy abp senior Stanisław Nowak.

Doroczną pielgrzymkę organizuje Związek Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników, zrzeszający osoby, które w latach 1949-1959 z powodów politycznych trafiły do kopalń węgla kamiennego, uranu i do kamieniołomów. Tzw. żołnierze-górnicy zmuszani byli do bardzo ciężkiej pracy w batalionach - oddziałach roboczych, zorganizowanych na wzór radziecki.

Centralnym punktem dwudniowego spotkania na Jasnej Górze była msza, której - jak poinformowało biuro prasowe Jasnej Góry - przewodniczył abp senior Stanisław Nowak. W trakcie homilii abp powiedział, że pielgrzymka ta jest "wołaniem o sprawiedliwość dziejową". Dodał, że osobom tym należy się szacunek ze strony narodu. "Ta wasza pielgrzymka niech będzie wielkim upomnieniem się o pamięć historyczną" - zwrócił się do pielgrzymów abp Nowak.

W latach 1949-1959 do kopalń i kamieniołomów trafiło ponad 200 tys. poborowych. Szacuje się, że w wyniku katorżniczej pracy ponad tysiąc z nich zginęło, kilkanaście tysięcy na zawsze straciło zdrowie lub przypłaciło służbę przedwczesną śmiercią.

Związek Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników liczy około 15 tys. członków. Dzieli się na 44 okręgi. Ich członkowie przyjeżdżają na Jasną Górę z całymi rodzinami.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg