W Niedzielę Biblijną, 22 kwietnia br., rozpoczęło swoją działalność w archidiecezji katowickiej Multimedialne Studium Formacji Biblijne "Biblicum Śląskie"
Wykład inauguracyjny na falach diecezjalnego Radia eM wygłosił ks. prof. dr hab. Józef Kozyra z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Treść wykładu została również w formie dźwiękowej i tekstowej udostępniona na stronie internetowej projektu pod adresem www.biblicum.pl.
W wykładzie ks. Kozyra wyjaśnił m. in. skąd się wzięło określenie "Biblicum" w tytule przedsięwzięcia, a także omówił główne założenia nowej formy duszpasterstwa biblijnego w archidiecezji. Przedstawił też, na czym polega lectio divina.
Zapraszając diecezjan do udziału w nowym studium biblijnym metropolita katowicki abp Wiktor Skworc stwierdził "W związku ze zbliżającym się Rokiem Wiary - ogłoszonym przez papieża Benedykta XVI - jesteśmy wezwani, by odnowić korzenie naszej duchowości, modlitwy i formacji intelektualnej. Winniśmy pochylić się nad Pismem Świętym, które uczy "mądrości wiodącej ku zbawieniu przez wiarę w Jezusie Chrystusie". Zaproszenie skierował przede wszystkim do diecezjan należących do różnych stowarzyszeń i ruchów katolickich oraz członków Parafialnych Rad Duszpasterskich, parafialnych oddziałów Caritas, Akcji Katolickiej, nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej, młodych z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Ruchu Światło-Życie, lektorów. Zaprosił też całe rodziny.
Multimedialne Studium Formacji Biblijnej "Biblicum Śląskie" obejmuje cotygodniowe wykłady radiowe i internetowe. Na łamach "Gościa Niedzielnego" ukazywać się będzie comiesięczna wkładka z materiałami duszpasterskimi, by umożliwić prowadzenie formacji biblijnej we wspólnotach parafialnych. Planowana jest też publikacja przez Księgarnię Św. Jacka wydawnictwa zwartego - kwartalnika "Biblicum Śląskie", jako pełnej formy zebranych, uzupełnionych i poszerzonych materiałów formacyjnych (wraz z płytą CD), z przeznaczeniem dla księży opiekujących się duszpasterstwem biblijnym w różnych grupach, stowarzyszeniach, kołach i wspólnotach modlitewnych. Planowane są również formy interaktywne z zastosowaniem Internetu.
Katowickie Multimedialne Studium Formacji Biblijnej ma charakter przedsięwzięcia długofalowego, systematycznego, wpisanego w rytm życia duszpasterskiego archidiecezji. W pierwszym roku istnienia "Biblicum Śląskiego" zaplanowano Kurs Wprowadzający (10 tygodni) oraz Kurs Zasadniczy (10 miesięcy). Jak wskazuje koordynator projektu, ks. Adam Sekściński, chodzi o to, by połączyć pogłębianie wiedzy o Biblii z modlitwą i stałą zachętą do kształtowania postawy każdego wiernego według zasad zawartych w Piśmie Świętym. "Stąd szczególna troska o przeniesienie działań internetowo - radiowych na grunt życia wspólnotowego i osadzenie ich w modlitwie, w lectio divina, w adoracji Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie" - wyjaśnia. Dodaje, że "Biblicum Śląskie" pragnie nawiązać nie tylko swoją nazwą, ale także praktyką, do najlepszych dokonań i tradycji "Biblicum Rzymskiego", które przez dziesięciolecia owocnie promuje najwyższe standardy egzegetyki i duchowości biblijnej.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.