Bazylika w Gnieźnie otrzyma relikwie papieża

Relikwie bł. Jana Pawła II zostaną przekazane gnieźnieńskiej bazylice prymasowskiej w trakcie uroczystości odpustowych ku czci św. Wojciecha. W uroczystej sumie weźmie udział ok. 50 kardynałów, arcybiskupów i biskupów z Polski i zagranicy.

Uroczystości poświęcone głównemu patronowi Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej zaplanowano na 28 i 29 kwietnia. Jak powiedział PAP rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie ks. Zbigniew Przybylski, wydarzenie będzie też okazją do świętowania złotego jubileuszu kapłaństwa prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka, oraz 20. rocznicy nowego podziału administracyjnego Kościoła w Polsce.

Centralnym elementem uroczystości odpustowych będzie niedzielna uroczysta suma odpustowa pod przewodnictwem prymasa Polski. Podczas mszy św. homilię wygłosi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

"Wśród zaproszonych do Gniezna gości są m.in. kardynałowie Henryk Gulbinowicz, Stanisław Dziwisz, Kazimierz Nycz i prymas senior kard. Józef Glemp. Przyjedzie prymas Czech kard. Dominik Duka, będą też przewodniczący KEP abp Józef Michalik oraz nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore. W sumie do Gniezna przybędzie ok. 50 kardynałów, arcybiskupów i biskupów. Spodziewamy się też obecności grupy kilkunastu rektorów polskich misji katolickich" - powiedział ks. Przybylski.

W trakcie uroczystości kard. Stanisław Dziwisz przekaże dla bazyliki prymasowskiej relikwie bł. Jana Pawła II: ampułkę z krwią w relikwiarzu, który trafi do ołtarza jednej z kaplic świątyni, oraz skrawek tkaniny nasączony krwią, umieszczony w tzw. pacyfikale, relikwiarzu w kształcie krzyża. Będzie on podawany wiernym do uczczenia.

Uroczystości rozpoczną się w sobotę nieszporami w bazylice prymasowskiej, po których nuncjusz apostolski w Polsce będzie przewodniczył procesji z relikwiami św. Wojciecha do kościoła św. Michała Archanioła. Tam też, zgodnie z tradycją, będzie miało miejsce całonocne czuwanie. Na zakończenie obchodów, po niedzielnych nieszporach, prymas Polski pobłogosławi dzieci.

W uroczystościach patronalnych ku czci św. Wojciecha uczestniczyć będą pielgrzymi z Polski i zza granicy. Do Gniezna przybędą parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządów lokalnych, reprezentanci środowisk naukowych i kulturalnych, liderzy oraz członkowie ruchów, organizacji i stowarzyszeń katolickich oraz duszpasterstw środowiskowych.

Święty Wojciech urodził się w czeskich Libicach w 956 roku. W wieku 27 lat został biskupem praskim. Wypędzony z Pragi przybył do Gniezna na dwór księcia Bolesława Chrobrego. Zginął tydzień po rozpoczęciu misji w Prusach. Jego ciało wykupił od Prusów Bolesław Chrobry. Według legendy zapłacił za nie tyle kilogramów złota, ile ważyło. Relikwie misjonarza - męczennika umieszczono na ołtarzu romańskiej katedry w Gnieźnie.

W Polsce jest ponad 170 parafii pod wezwaniem świętego Wojciecha i blisko 140 miejscowości, które nawiązują w nazwie do jego imienia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg