W wieku 80 lat 20 kwietnia zmarł ks. prałat Edward Skotnicki - twórca jednej z pierwszych w Polsce stołówki dla ubogich w Kielcach, współtwórca Fundacji św. Brata Alberta i przyjaciel bezdomnych, społecznik, kapelan Armii Krajowej i prezes Klubu Inteligencji Katolickiej, wielokrotnie nagradzany, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
W pamięci kielczan zapisał się jako wyjątkowy duszpasterz: społecznik, nagrodzony Nagrodą Miasta Kielce w 1995 r., diecezjalny moderator grup neokatechumenalnych (do 2002 r.), proboszcz parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Kielcach (w latach 1987 – 2007), czciciel Matki Bożej Królowej Pokoju. Od 1998 - Prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Kielcach.
W 1989 r. założył jedną z pierwszych w Polsce parafialną kuchnię dla biednych, która potem, pod szyldem Fundacji św. Brata Alberta, powstałej w 1992 r. – wydawała do 1000 posiłków dziennie. Ks. prałat Skotnicki był także zaangażowany w działalność Konferencji Stowarzyszenia św. Wincentego’ a Paulo, Katolickiego Domu Dziecka, w organizację letnich i zimowych kolonii dla dzieci z najuboższych rodzin dla tysięcy dzieci.
Był także współzałożycielem Szkoły Katolickiej im. Św. Stanisława Kostki oraz jednym z prekursorów prasy parafialnej w diecezji kieleckiej - dzięki niemu parafia pw. Niepokalanego Serca NMP w Kielcach zaczęła po stanie wojennym wydawać gazetkę.
Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany, m.in. w 2005 r. otrzymał Krzyż "Semper Fidelis" od Związku Solidarności Polskich Kombatantów, w 2007 r. z rąk Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego przyjął Złoty Krzyż Zasługi. Jako kapelan żołnierzy AK otrzymał w 2009 r. Złotą Odznakę Korpusu AK "Jodła".
Uroczystości pogrzebowe ks. prałata Edwarda Skotnickiego odbędą się w poniedziałek 23 kwietnia w kościele Niepokalanego Serca NMP w Kielcach o godz. 12., pod przewodnictwem bp. Kazimierza Ryczana. Ksiądz prałat zostanie pochowany na kieleckim Cmentarzu Nowym, w grobowcu kanonickim.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.