O ustanowienie relacji dyplomatycznych z Kubą i zniesienie embarga wobec tego kraju apelują do amerykańskiej sekretarz stanu biskupi USA.
W ich przekonaniu przyczyni się to do poprawy sytuacji praw człowieka oraz wolności religijnej. Amerykańscy biskupi przypominają w liście wizytę Benedykta XVI na Kubie w ub. miesiącu. Ich zdaniem ukazała ona, jak skuteczny i pozytywny wpływ może mieć polityka dialogu i spotkania.
Autorzy listu przypominają Hillary Clinton, że doceniają ubiegłoroczne złagodzenie restrykcji przed administrację prezydenta Obamy. Tym razem jednak apelują do laureata pokojowej nagrody Nobla, by jednoznacznie przyczynił się do zniesienia embarga na handel z Kubą. Amerykańcy biskupi przyznają, że nie tylko myślą o ożywieniu relacji gospodarczych z karaibską wyspą, ale o wiele bardziej o tamtejszych organizacjach charytatywnych. Wielu hierarchów wzięło udział w papieskiej wizycie na Kubie i było naocznymi świadkami dramatycznej sytuacji mieszkańców. Jedynym wsparciem dla Kubańczyków jest sieć Caritas, która z braku środków apeluje do Amerykanów o produkty objęte embargiem.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.