"Papież Benedykt nie jest sam" - tak zatytułowany jest artykuł w watykańskim dzienniku "L'Osservatore Romano" opublikowany z okazji przypadającej w czwartek 7. rocznicy wyboru Josepha Ratzingera. Gazeta oceniła, że jego pontyfikat "nie miał łatwych początków".
"Rozpoczyna się ósmy rok pontyfikatu Benedykta XVI, który został wybrany - mając 78 lat - 19 kwietnia 2005 r., w ciągu niespełna jednego dnia, podczas najliczniejszego konklawe w historii. Radosne obchody tej rocznicy poprzedziły świętowane tradycyjnie w formie prywatnej 85. urodziny, a ponieważ od 1895 r. żaden papież nie miał podobnej uroczystości, ich charakter był szczególnie serdeczny" - podkreślił redaktor naczelny gazety Giovanni Maria Vian.
Dodał następnie: "Nie należy zapominać o wielkiej liczbie uprzedzeń, jeśli nie wręcz sprzeciwie, z jakim niezwykle szybka decyzja Kolegium Kardynalskiego została przyjęta w różnych środowiskach, również katolickich".
Szef watykańskiego dziennika napisał: "Uprzedzenia i sprzeciw wobec kardynała Ratzingera sięgały przynajmniej połowy lat osiemdziesiątych i w żaden sposób nie odzwierciedlały jego prawdziwej osobowości". Przypomniał następnie: "Następca Jana Pawła II, który był także jego najbardziej autorytatywnym współpracownikiem, bardzo wcześnie wezwanym do Rzymu przez polskiego papieża, również długo atakowanego, był mu przeciwstawiany za pomocą naciąganych stereotypów".
"Pontyfikat ten nie miał zatem łatwych początków, lecz papież potrafił dzień po dniu stawiać czoło problemom z trzeźwą i cierpliwą pogodą, którą wykazał już 24 kwietnia, prosząc wiernych o modlitwę, by nie uciekł +ze strachu przed wilkami+" - napisał autor artykułu, przywołując słowa Benedykta XVI z dnia inauguracji pontyfikatu.
Homilie obecnego papieża Vian porównał do mów świętego Leona Wielkiego, papieża z V wieku.
"L'Osservatore Romano" wyraziło przekonanie, że papież odczuwa bliskość wielu osób, które codziennie "modlą się za niego bądź tylko patrzą z sympatią, uważnie słuchając jego słów".
Czwartek, rocznica wyboru Benedykta XVI będzie w Watykanie dniem świątecznym.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.