Abp Fisichella: Ruchy charyzmatyczne to owoc soboru

"Dzięki ich działalności powracamy do pierwotnego zaczynu Kościoła"

Kościół we Włoszech przygotowuje się do wielkiej akcji ewangelizacyjnej, która poprzedzi Rok Wiary. Rozpocznie się ona we wrześniu pod hasłem: „10 placów dla 10 przykazań”. Chodzi w niej o przypomnienie Włochom kolejnych zdań dekalogu w 10 głównych miastach kraju. W akcję włączy się również sam Papież, który wystosuje wideoprzesłania. Ponadto przewidziano publiczne debaty na głównych placach miejskich oraz świadectwa i programy artystyczne. Pierwsze przykazanie zostanie zaprezentowane w Rzymie, „Nie zabijaj” w Palermo na Sycylii, a w Mediolanie, gospodarczej stolicy kraju: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”.

Koordynatorem akcji jest Włoska Odnowa w Duchu Świętym, która w tym roku obchodzi 40-lecie istnienia, oraz Papieska Rada ds. Nowej Ewangelizacji. Jak stwierdził jej przewodniczący, abp Rino Fischella, tutejszy Kościół nie przypadkiem zwrócił się o pomoc w przygotowaniu tej akcji do Odnowy w Duchu Świętym.

„Nie zapominajmy, że 40-lecie ruchu charyzmatycznego zbiega się w czasie z okresem posoborowym – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Fisichella. – A zatem jest to owoc Soboru i w tym duchu należy do niego podchodzić. Charyzmatycy wykazują się wielkim, wręcz młodzieńczym dynamizmem. Prowadzą też szeroką działalność duszpasterską w parafiach i innych środowiskach. Dzięki ich działalności powracamy do pierwotnego zaczynu Kościoła. Pamiętajmy też, że z Odnowy w Duchu Świętym powstały różnorodne wspólnoty i dzieła, które dziś są zaangażowane w nową ewangelizację” – podkreślił hierarcha.

Zdaniem abp. Fisichelli akcja propagująca dekalog będzie dla włoskiego Kościoła wielkim sprawdzianem ewangelizacji. Musimy się nauczyć wychodzić na zewnątrz, proponować Ewangelię również poza murami naszych świątyń – podkreślił szef watykańskiej dykasterii ds. nowej ewangelizacji

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg