"Dzięki ich działalności powracamy do pierwotnego zaczynu Kościoła"
Kościół we Włoszech przygotowuje się do wielkiej akcji ewangelizacyjnej, która poprzedzi Rok Wiary. Rozpocznie się ona we wrześniu pod hasłem: „10 placów dla 10 przykazań”. Chodzi w niej o przypomnienie Włochom kolejnych zdań dekalogu w 10 głównych miastach kraju. W akcję włączy się również sam Papież, który wystosuje wideoprzesłania. Ponadto przewidziano publiczne debaty na głównych placach miejskich oraz świadectwa i programy artystyczne. Pierwsze przykazanie zostanie zaprezentowane w Rzymie, „Nie zabijaj” w Palermo na Sycylii, a w Mediolanie, gospodarczej stolicy kraju: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”.
Koordynatorem akcji jest Włoska Odnowa w Duchu Świętym, która w tym roku obchodzi 40-lecie istnienia, oraz Papieska Rada ds. Nowej Ewangelizacji. Jak stwierdził jej przewodniczący, abp Rino Fischella, tutejszy Kościół nie przypadkiem zwrócił się o pomoc w przygotowaniu tej akcji do Odnowy w Duchu Świętym.
„Nie zapominajmy, że 40-lecie ruchu charyzmatycznego zbiega się w czasie z okresem posoborowym – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Fisichella. – A zatem jest to owoc Soboru i w tym duchu należy do niego podchodzić. Charyzmatycy wykazują się wielkim, wręcz młodzieńczym dynamizmem. Prowadzą też szeroką działalność duszpasterską w parafiach i innych środowiskach. Dzięki ich działalności powracamy do pierwotnego zaczynu Kościoła. Pamiętajmy też, że z Odnowy w Duchu Świętym powstały różnorodne wspólnoty i dzieła, które dziś są zaangażowane w nową ewangelizację” – podkreślił hierarcha.
Zdaniem abp. Fisichelli akcja propagująca dekalog będzie dla włoskiego Kościoła wielkim sprawdzianem ewangelizacji. Musimy się nauczyć wychodzić na zewnątrz, proponować Ewangelię również poza murami naszych świątyń – podkreślił szef watykańskiej dykasterii ds. nowej ewangelizacji
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.