O powstrzymaniu dziecięcych infekcji HIV rozmawiał Papież z szefem UNAIDS. Spotkanie odbyło się w czasie środowej audiencji ogólnej.
Michel Sidibé podziękował Benedyktowi XVI za zaangażowanie katolickich instytucji w walce z plagą HIV/AIDS oraz za pomoc okazywaną milionom chorych. Z kolei Benedykt XVI zaapelował do pochodzącego z Mali dyrektora wykonawczego tego oenzetowskiego programu, by do 2015 r. udało się powstrzymać infekcje wśród dzieci. Instytucja zamierza skupić swe zaangażowanie na 22 krajach, w których dochodzi do 90 proc. wszystkich zarażeń wśród najmłodszych. W walce tej strategicznym partnerem instytucji jest Kościół katolicki. Dlatego Michel Sidibé spotkał się również z sekretarzem generalnym Caritas Internationalis, Michelem Roy.
Szacuje się, że placówki katolickie zapewniają na wszystkich kontynentach opiekę medyczną dla 25 proc. chorych zarażonych wirusem. Do ich dyspozycji jest 5 tys. szpitali, 18 tys. aptek oraz 9 tys. sierocińców. Z kolei według danych WHO – Światowej Organizacji Zdrowia w niektórych krajach Afryki chorzy na HIV/AIDS w 30 a nawet 90 proc. mogą liczyć tylko na pomoc instytucji wyznaniowych.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.