„Przyjdą może chwile, że się Chrystusa wyprzemy. Nasz ratunek jest wtedy w spojrzeniu w Jego Oblicze. Kiedy popełnisz zło i nie wrócisz do Boga – zginiesz. I niech Pan Bóg cię od tego broni” – mówił sosnowiecki biskup do młodych, którzy przyszli do katedry na Diecezjalny Dzień Młodych.
„Patrząc na Chrystusa widać, ile cierpienia mogą ludzie zadać niewinnemu człowiekowi. Ukrzyżowanie do dzisiaj jest jednym z najstraszniejszych rodzajów śmierci. A do bólu fizycznego trzeba jeszcze dodać ból duchowy, moralny” – mówił w czasie kazania bp Grzegorz Kaszak. Ten drugi rodzaj bólu wynikał z tego, że Jezus przez całe życie czynił dobro, a teraz ludzie Go przeklinali.
Wśród nich byli ci, którzy Chrystusa doskonale znali. Św. Piotr był jednym z nich. Zaproszony na Ostatnią Wieczerzę, stał się członkiem najbliższej rodziny Zbawiciela, bo tylko takie osoby zapraszano na wieczerzę paschalną. I ten człowiek w czasie sądu Jezusa powiedział „Nie znam tego Człowieka”. „Bądźcie uważni na to, co mówicie. Słowo może bowiem bardziej zranić, niż miecz” – apelował do młodych biskup. Dodał jednak, że wystarczyło spojrzenie na Jezusa, a stała się rzecz niezwykła: Piotr zrozumiał, co zrobił najlepszemu Przyjacielowi.
„Inaczej było u Judasza. Też zdradził, miał wyrzuty sumienia. Ale został sam. Nie było spotkania ze Zbawicielem. Judasz zginął”. Zdaniem kaznodziei różnica między Piotrem a Judaszem jest właśnie w spotkaniu z Jezusem, a przynajmniej w spojrzeniu w Jego oblicze. Diecezjalny Dzień Młodych w Sosnowcu rozpoczął się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Oprócz wspólnego śpiewu uczestnicy mogli posłuchać świadectwa i wspomnień ze Światowego Dnia Młodzieży w Mediolanie oraz zaproszenia Sebastiana Kuczka na kolejne w Rio de Janeiro. Razem z biskupem kilkaset osób przeszło ulicami Sosnowca do katedry, gdzie uczestniczyli we Mszy św. Każdy uczestnik otrzymał też Orędzie Benedykta XVI do młodych wydrukowane w specjalnych dodatkach „Gościa Niedzielnego” i „Niedzieli”.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.