Blisko pięć tysięcy osób bierze udział w trzydniowym Spotkaniu Młodych Archidiecezji Przemyskiej, które w piątek rozpoczęło się w Łańcucie. Spotkania, w tygodniu kończącym się Niedzielą Palmową, organizowane są od 1994 roku.
W tym roku Spotkanie upływa pod hasłem "Radośni, bo Kościół naszym domem". Każdy jego uczestnik otrzymał brelok z napisem "Nie wstydzę się Jezusa".
"Chcemy pokazać sobie, chcemy pokazać światu, że Kościół jest piękny, wbrew temu co mówią dzisiaj o Kościele. Chcemy też pokazać, że młodzi są w Kościele, bo dobrze się tutaj czują i czują się kochani przez Pana Boga" - powiedział PAP koordynator SMAP Łańcut 2012 ks. Maciej Kandefer.
Spotkanie rozpoczęło nabożeństwo "Dom na skale" celebrowane jednocześnie w czterech kościołach Łańcuta. Prowadził je przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita przemyski abp Józef Michalik.
Na sobotę na rynku w Łańcucie zaplanowano program "Dumni z Ewangelii"; wystąpi m.in. zespół "Deus Meus" ze Szczecina. Podczas koncertu kilka osób wygłosi swoje świadectwa wiary.
W trakcie Spotkania w miejscowym ośrodku kultury jego uczestnicy będą mogli też porozmawiać m.in. z misjonarzem z Gruzji o. Pawłem Dylem oraz muzykiem Michałem Lorencem. Przez trzy dni młodzież zamieszka u rodzin w Łańcucie i w sąsiednich miejscowościach.
Tegoroczne Spotkanie zakończy w niedzielę msza św. na łańcuckim rynku. Obok abp Michalika weźmie w niej udział ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie bp Marian Buczek.
Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej po raz pierwszy odbyło się w 1994 r. w Przemyślu. Potem co roku metropolita przemyski zaprasza młodzież do innego miasta archidiecezji.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.