Wydano niepublikowane wcześniej teksty Jana Pawła II

„Ewangelia a sztuka. Rekolekcje dla artystów” – to tytuł książki z niepublikowanymi do tej pory tekstami, które bp Karol Wojtyła wygłosił dla artystów.

Jej prezentacja odbyła się 27 marca na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W spotkaniu uczestniczył m.in. prof. Gabriel Turowski, immunolog, przyjaciel Jana Pawła II, który był w zespole lekarzy ratujących życie papieża po zamachu.

Zdaniem artystów, jest to książka niezwykła, bo prezentuje niepublikowany dotąd maszynopis bp. Karola Wojtyły sprzed blisko pół wieku. Są to rekolekcje dla artystów wygłoszone w Wielkim Tygodniu od poniedziałku do środy. „Publikacja jest ważna dlatego, że bp Wojtyła mówi w niej o dziedzinach, które najmocniej kształtowały Jego osobiste życie: sztuki i Ewangelii – Piękna i Dobra. Był on głęboko przekonany, że ich nie da się od siebie oderwać, gdyż są tożsame, bo Bóg jest Piękny i Dobry zarazem” – mówił prof. Jacek Popiel z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Według niego w tę ideę wpisuje się zdanie z „ Nie-Boskiej komedii”: „Przez ciebie płynie strumień piękności, ale ty nie jesteś pięknością”. Zdanie to przewija się w całych rekolekcjach i ma przypomnieć artystom, że nie będą sądzeni przez Boga ze swoich dzieł, choćby były najwspanialsze, ale ze swojego życia, z wartości swojego człowieczeństwa.

„Karol Wojtyła uświadamiał artystom, że zdolność tworzenia rzeczy pięknych pochodzi od Boga i że jest to dar, za który trzeba płacić całym swoim życiem” – zaznaczył. Z kolei prof. Władysław Pluta z krakowskiej ASP wyjaśniał w jaki sposób książka została zaprojektowana. Natomiast ks. Czesław Bogdał z Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie opowiadał, że w kościele św. Krzyża nadal prowadzone są rekolekcje dla artystów. Zdradził też, że w planach Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” jest stworzenie „sceny papieskiej”.

W spotkaniu uczestniczył również prof. Gabriel Turowski, immunolog, przyjaciel Jana Pawła II, który był w zespole lekarzy ratujących życie papieża po zamachu. Wspominał on spływy kajakowe, w których uczestniczył razem z Karolem Wojtyłą. „Nadwrażliwość na piękno trwała całe jego życie, z uwagą obserwował przyrodę, a później dawał temu wyraz” – wspominał prof. Turowski.

Spotkanie poprowadził ks. dr Andrzej Dobrzyński z Fundacji Jana Pawła II – Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu w Rzymie. Zorganizował je Instytut Dialogu Międzykulturowego imienia Jana Pawła II w Krakowie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama