Osoby działające na rzecz niepełnosprawnych - aktor Emilian Kamiński, ks. Wiesław Balewski, psycholog Joanna Krupska i inżynier-konstruktor Lech Jacek Golczyński - otrzymały w poniedziałek w Krakowie Medale św. Brata Alberta za rok 2011.
Medale wręczono w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie podczas XII Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Albertiana 2012.
Emilian Kamiński został uhonorowany za działalność charytatywną na rzecz osób najbardziej potrzebujących oraz za organizację przedstawień teatralnych z udziałem osób niepełnosprawnych.
Ks. Wiesław Balewski, michalita z Pawlikowic koło Wieliczki, otrzymał medal za opiekę duszpasterską nad osobami niepełnosprawnymi oraz za propagowanie ideałów Ruchu "Wiara i Światło". Z powodu choroby medal w jego imieniu odebrała siostra i jeden z niepełnosprawnych podopiecznych.
Joanna Krupska z Warszawy, współzałożycielka Ruchu "Wiara i Światło" oraz Związku Rodzin "Trzy plus", została nagrodzona za "uwrażliwianie społeczeństwa na potrzeby osób niepełnosprawnych i rodzin wielodzietnych oraz propagowanie ideałów Ruchu +Wiara i Światło+".
Lecha Jacka Golczyńskiego uhonorowano za wieloletnią działalność na rzecz rodzin osób niepełnosprawnych. Pracą charytatywną zajmuje się on od lat 70. ubiegłego wieku, był m.in. współinicjatorem powołania pierwszej w Polsce pozarządowej organizacji zrzeszającej rodziców dzieci niepełnosprawnych.
"Jestem po prostu mamą siedmiorga dzieci, razem z innymi mamami i ojcami tworzymy stowarzyszenie, chcemy, aby rodzicom, którzy mają wiele dzieci, żyło się lepiej" - mówiła podczas uroczystości Joanna Krupska.
Emilian Kamiński ocenił, że medal przyznano mu trochę na wyrost, będzie on asumptem do nowych przedsięwzięć na rzecz dzieci niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie w jego stołecznym teatrze Kamienica. Lech Jacek Golczyński zadedykował swój medal "wszystkim, którzy pomagają rodzinom osób niepełnosprawnych w ich codziennym, niełatwym życiu".
Do laureatów i uczestników Albertiany przesłanie skierowała para prezydencka Bronisław i Anna Komorowscy. "Cieszymy się, że nie brakuje w naszym kraju ludzi, którym bliskie jest przesłanie św. Alberta Chmielowskiego +Być dobrym, jak chleb" - napisali w specjalnym liście.
"Swoją szlachetną postawą dają państwo piękne świadectwo wielkiego serca i otwartości na potrzeby drugiego człowieka" - oceniła para prezydencka.
Według Bronisława i Anny Komorowskich, odbywający się po raz 12. festiwal Albertiana, prezentując artystyczne możliwości i talenty osób niepełnosprawnych, daje im nie tylko radość tworzenia sztuki, ale i okazję do przeżywania wzruszeń towarzyszących publicznym występom.
W eliminacjach regionalnych do Albertiany wzięły w tym roku udział 62 zespoły teatralne i 26 solistów z 72 ośrodków w całej Polsce. Na Dużej Scenie Teatru im. Słowackiego - jak co roku - zaprezentowali się zdobywcy pierwszych miejsc: pięć zwycięskich zespołów teatralnych oraz pięciu najlepszych solistów. Na widowni zasiedli również laureaci drugich i trzecich miejsc.
W czasie festiwalu odbyła się prapremiera najnowszego spektaklu Teatru Radwanek, w którym występują podopieczni Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko". Zaprezentowali oni przedstawienie pt. "Piekarenka Brata Alberta".
Opowieść o Adamie Chmielowskim, artyście malarzu, który porzucił malarstwo, aby pomagać osobom bezdomnym i biednym, wyreżyserowała Anna Dymna. Autorką scenariusza jest Marta Guśniowska. Jak co roku, swoich głosów bohaterom przedstawienia użyczyli aktorzy Starego Teatru w Krakowie: Anna Dymna, Aldona Grochal, Ewa Kaim, Beata Paluch-Zarycka, Anna Radwan, Roman Gancarczyk, Krzysztof Globisz, Adam Nawojczyk i Zbigniew Ruciński.
Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Albertiana jest organizowany przez Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko" i Fundację im. Brata Alberta.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.