Znany czeski duszpasterz, publicysta i teolog, ks. prof. Tomáš Halík otrzyma 14 marca z rąk ambasadora RP w Pradze, Jana Pastwy przyznany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego order Krzyża Zasługi.
Informując o tym wydarzeniu biuro prasowe episkopatu Czech przypomniało, że ks. prof. Tomáš Halík od wielu lat uczestniczy w polsko-czeskim dialogu kulturowym i utrzymuje więzy współpracy z kręgami katolickimi. Kontakty te nawiązał jeszcze przed rokiem 1989. W 1990 był jednym z organizatorów wizyty Jana Pawła II w ówczesnej Czechosłowacji, a następnie Ojciec Święty mianował go konsultorem Sekretariatu ds. niewierzących.
W latach 1991-2011 w Polsce ukazało się 11 książek autorstwa ks. prof. Halíka, nie mówiąc o wielu artykułach prasowych i naukowych oraz udzielanych wywiadach. Czeski teolog chętnie przyjmował zaproszenia i wygłaszał wykłady zarówno specjalistyczne, jak i przeznaczone do szerszego audytorium (w tym podczas Zjazdu Gnieźnieńskiego w 2009, Gdańskiego Areopagu, Kongresu Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie we wrześniu 2004).
W roku 2007 otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS za najlepszą książkę zagraniczną (za książkę wydaną przez Wydawnictwo WAM – „Wzywany czy niewzywany. Bóg się tutaj zjawi”). Zaś w 2011 otrzymał w warszawskiej synagodze honorowy tytuł „Człowiek pojednania” za wkład w dialog chrześcijańsko-żydowski.
To znak wytrwałości, jaką wykazują chińskie wspólnoty katolickie na drodze wiary.
„Czuliśmy, że Chrystus naprawdę jest wśród nas. Był prawdziwym pasterzem”.
Papieski Instytut Muzyki Sakralnej przygotowuje serię krótkich filmów instruktażowych.
Proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji opowiada o swoim doświadczeniu konklawe.
Leon XIV przypomniał, że papieska dyplomacja jest wyrazem troski o każdego człowieka.