Polski order dla ks. Halika

Znany czeski duszpasterz, publicysta i teolog, ks. prof. Tomáš Halík otrzyma 14 marca z rąk ambasadora RP w Pradze, Jana Pastwy przyznany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego order Krzyża Zasługi.

Informując o tym wydarzeniu biuro prasowe episkopatu Czech przypomniało, że ks. prof. Tomáš Halík od wielu lat uczestniczy w polsko-czeskim dialogu kulturowym i utrzymuje więzy współpracy z kręgami katolickimi. Kontakty te nawiązał jeszcze przed rokiem 1989. W 1990 był jednym z organizatorów wizyty Jana Pawła II w ówczesnej Czechosłowacji, a następnie Ojciec Święty mianował go konsultorem Sekretariatu ds. niewierzących.

W latach 1991-2011 w Polsce ukazało się 11 książek autorstwa ks. prof. Halíka, nie mówiąc o wielu artykułach prasowych i naukowych oraz udzielanych wywiadach. Czeski teolog chętnie przyjmował zaproszenia i wygłaszał wykłady zarówno specjalistyczne, jak i przeznaczone do szerszego audytorium (w tym podczas Zjazdu Gnieźnieńskiego w 2009, Gdańskiego Areopagu, Kongresu Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie we wrześniu 2004).

W roku 2007 otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS za najlepszą książkę zagraniczną (za książkę wydaną przez Wydawnictwo WAM – „Wzywany czy niewzywany. Bóg się tutaj zjawi”). Zaś w 2011 otrzymał w warszawskiej synagodze honorowy tytuł „Człowiek pojednania” za wkład w dialog chrześcijańsko-żydowski.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KS. HALIK

Reklama

Reklama