W Karagandzie w Kazachstanie zakończyło się spotkanie biskupów Azji Centralnej. Rozmawiano o wyzwaniach stojących przed Kościołem w tej części świata, a także o owocach świadectwa wiary dawanego tam przez tamtejszych katolików.
Spotkanie rozpoczęło się 28 lutego rekolekcjami wielkopostnymi.
Rekolekcje wygłosił urodzony w Karagandzie bp Joseph Werth z Nowosybirska. Odwołał się do wielkich postaci Kościoła katolickiego na kazachskiej ziemi: bł. Aleksieja Zaryckiego oraz sług Bożych bp. Aleksandra Hiry, ks. Władysława Bukowińskiego i ks. Albinosa Dumblauskasa.
Po zakończeniu rekolekcji zgromadzeni na Konferencji Biskupów ordynariusz podzielili się aktualnościami z życia lokalnych wspólnot katolickich w tym regionie świata.
Z ordynariuszami spotkał się nuncjusz apostolski abp Miguel Maury Buendia. Towarzyszące spotkaniu sympozjum z okazji 10. rocznicy śmierci ks. Bernardo Antoniniego (1932-2002) było okazją, by odnowić wdzięczność wobec kapłana z Italii, którego radosna posługa przyniosła wiele nadziei katolikom w Rosji i Kazachstanie.
Eucharystia sprawowana w niedzielę w starej katedrze w Karagandzie (oczekiwane jest już poświęcenie nowej) stanowiła zwieńczenie spotkania. Była zarazem podziękowaniem za łaskę ewangelizacji w Kazachstanie, Kirgistanie, Uzbekistanie, Tadżykistanie i Turkmenistanie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.