Miłość jest wymagająca

„Miłość ma także smak ofiary, zaniechania, podporządkowania, opanowania egoizmu, służby, bycia dla drugich, nie dla siebie” – powiedział abp Wiktor Skworc do diakonów, którzy z jego rąk przyjęli święcenia w parafii św. Antoniego Padewskiego w Chorzowie.

Nawiązując do odczytanego w czasie niedzielnej Mszy św. fragmentu Ewangelii metropolita katowicki zauważył, że Jezus na pustyni przeciwstawił się trzem pokusom: pokusie sytości i posiadania, pokusie wystawiania Boga na próbę przez stawianie pod znakiem zapytania Jego słowa i prawa oraz pokusie bałwochwalstwa, odrzucenia Boga, a zarazem ubóstwienia wartości ziemskich.

Analizując w kontekście udzielanych święceń odpowiedź Chrystusa na trzecią pokusę: „Jemu samemu służyć będziesz”, abp Skworc powiedział: „Fundamentalne posłuszeństwo, należące do istoty bycia człowiekiem, staje się jeszcze bardziej konkretne w przypadku diakona, prezbitera, biskupa: nie głosimy bowiem samych siebie, lecz Boga i jego słowo – rzeczywistość, której sami nie bylibyśmy w stanie wymyślić. Nie wymyślamy Kościoła i nie ukazujemy go takim, jakim my chcielibyśmy go widzieć”. Dodał, że „posłuszeństwo urzeczywistnia się wtedy, gdy z Kościołem wierzymy, myślimy, mówimy i służymy”.

„Zgoda na to, by prowadzono nas tam, dokąd nie chcemy, stanowi istotny wymiar naszej posługi, i właśnie ona czyni nas wolnymi. Będąc prowadzonym, także wbrew naszym pomysłom i planom, odkrywamy coś nowego: bogactwo miłości Boga” – stwierdził kaznodzieja.

Metropolita katowicki powiedział, że droga posłuszeństwa wobec woli Boga jest drogą odrodzenia świata zniszczonego przez grzech nieposłuszeństwa, pychy oraz buntu wobec jego Stwórcy, a radykalną przemianę serca człowieka i podejmowanie walki ze złem należy zaczynać od siebie.

Mówiąc o składanych przez przyjmujących święcenia przyrzeczeniach, abp Skworc zwrócił uwagę: „Nie są to ograniczenia, które mają was zniewalać, lecz wyzwalać ku większej miłości. Tylko z tej perspektywy i racji są uzasadnione i mogą mieć sens prorocki – ukazywać innym, że miłość ma także smak ofiary, zaniechania, podporządkowania, opanowania egoizmu, służby, bycia dla drugich, nie dla siebie”.

Kaznodzieja przypomniał, że przyjmujący święcenia są również obserwowani przez ludzi, w tym przez młodzież. „Oczy młodych chrześcijan, patrzą na was i pragną jednego: ujrzeć, doświadczyć, dotknąć nieba, ujrzeć w was i przez was Jego oblicze” – stwierdził abp Skworc.

Po zakończeniu uroczystości metropolita katowicki spotkał się z przybyłymi na nią na jego specjalne zaproszenie ministrantami i lektorami.

W pierwszą niedzielę tegorocznego Wielkiego Postu święceń diakonatu w archidiecezji katowickiej udzielił również w Skrzyszowie biskup pomocniczy Józef Kupny. Łącznie święcenia przyjęło tego dnia w archidiecezji 11 diakonów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama