Wkład społeczny zakonów przez ostatnie półtora wieku we Włoszech to rzeczywistość historyczna, której nie uwzględnia się w dostatecznym stopniu. Przypomniał dziś o tym watykański sekretarz stanu w siedzibie władz miejskich Rzymu, przedstawiając książkę „Na rzecz miłości i sprawiedliwości. Wkład zakonów w budowanie włoskiego państwa bezpieczeństwa socjalnego”.
Publikacja powstała przy współpracy historyków oraz instytucji kościelnych i świeckich, w tym konferencji wyższych przełożonych zakonnych. Prezentacja odbyła się z udziałem przedstawicieli włoskich władz, w tym ministrów i burmistrza Wiecznego Miasta. Przesłanie do jej uczestników skierował prezydent Giorgio Napolitano. Zwrócił on uwagę, że choć katolicy po zjednoczeniu Włoch nie brali udziału w życiu politycznym ze względu na konflikt między państwem a Watykanem, nie przeszkodziło to zakonom i stowarzyszeniom kościelnym działać na polu edukacji czy pomocy społecznej, dając wkład w dobro kraju, co wywarło też wpływ na konstytucję Republiki Włoskiej.
Kard. Tarcisio Bertone przypomniał, że we Włoszech XIX i XX wieku zakony męskie i żeńskie prowadziły ogromną liczbę dzieł opieki. Niosły pomoc potrzebującym w domach, oratoriach dla młodzieży, jadłodajniach, prowadząc szkoły ludowe, przedszkola i podejmując wiele innych inicjatyw na tym polu. Liczni byli święci społecznicy. Pracę tę kontynuuje się nadal. We Włoszech jest 22 tys zakonników i 80 tys. sióstr. Kościół prowadzi obecnie w tym kraju ponad 15 tys. instytucji opieki społecznej i służby zdrowia.
Przypomnienie tego włoskiej opinii publicznej nabiera szczególnej aktualności w związku z rządowym projektem opodatkowania instytucji kościelnych. Informując o przekazaniu go do parlamentu, premier Monti wyjaśnił jednak, że opodatkowanie ma objąć jedynie to, co rząd uważa za „komercyjne”.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.