Słowacja: Episkopat upomina się o prawa rodzin

Przed demograficzną katastrofą ostrzegają Słowaków tamtejsi biskupi

Episkopat domaga się od polityków natychmiastowego wdrożenia środków, które pomogą słowackim rodzinom i przyczynią się do wzrostu dzietności w tym kraju. Przypomina o tym przy okazji przedterminowych wyborów parlamentarnych, które odbędą się 10 marca.

Episkopat słowacki nie zamierza tym razem kierować do wiernych specjalnego listu pasterskiego przed wyborami, jak czynił wielokrotnie w przeszłości.

Najważniejsze postulaty ze strony Kościoła, zebrane w obszernym, specjalnie przygotowanym dokumencie pt. "Kościół a społeczeństwo 2012 - 2016" przekazał kierownictwu pięciu największych partii politycznych podczas osobistych konsultacji, przeprowadzonych w siedzibach poszczególnych partii, przewodniczący episkopatu abp Stanislav Zvolenský. Główna część dokumentu poświęcona jest konieczności natychmiastowego i systemowego wsparcia życia i rodziny - biskupi biją na alarm wskazując na pogłębiający się upadek tej podstawowej dla społeczeństwa i narodu instytucji, o czym świadczą m.in. wysoki wskaźnik rozwodów i zatrważająco niska liczba urodzeń.

Konsultacje przeprowadzone z inicjatywy Kościoła uznane zostały przez wszystkich uczestniczących w nich liderów partyjnych za potrzebne, interesujące i merytoryczne, natomiast ze strony liberalnych i wrogich Kościołowi komentatorów politycznych stały się okazją do medialnego ataku, ze starym zarzutem, iż Kościół znowu miesza się do polityki.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama