Przed demograficzną katastrofą ostrzegają Słowaków tamtejsi biskupi
Episkopat domaga się od polityków natychmiastowego wdrożenia środków, które pomogą słowackim rodzinom i przyczynią się do wzrostu dzietności w tym kraju. Przypomina o tym przy okazji przedterminowych wyborów parlamentarnych, które odbędą się 10 marca.
Episkopat słowacki nie zamierza tym razem kierować do wiernych specjalnego listu pasterskiego przed wyborami, jak czynił wielokrotnie w przeszłości.
Najważniejsze postulaty ze strony Kościoła, zebrane w obszernym, specjalnie przygotowanym dokumencie pt. "Kościół a społeczeństwo 2012 - 2016" przekazał kierownictwu pięciu największych partii politycznych podczas osobistych konsultacji, przeprowadzonych w siedzibach poszczególnych partii, przewodniczący episkopatu abp Stanislav Zvolenský. Główna część dokumentu poświęcona jest konieczności natychmiastowego i systemowego wsparcia życia i rodziny - biskupi biją na alarm wskazując na pogłębiający się upadek tej podstawowej dla społeczeństwa i narodu instytucji, o czym świadczą m.in. wysoki wskaźnik rozwodów i zatrważająco niska liczba urodzeń.
Konsultacje przeprowadzone z inicjatywy Kościoła uznane zostały przez wszystkich uczestniczących w nich liderów partyjnych za potrzebne, interesujące i merytoryczne, natomiast ze strony liberalnych i wrogich Kościołowi komentatorów politycznych stały się okazją do medialnego ataku, ze starym zarzutem, iż Kościół znowu miesza się do polityki.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.