Chińska diecezja Tianjin przeżywa jubileusz stulecia stałej obecności Kościoła katolickiego w tym rejonie. Okazją do niego jest rocznica utworzenia w 1912 r. wikariatu apostolskiego, który później dał początek diecezji będącej sufraganią archidiecezji Pekinu.
Jubileusz chińskich katolików naznaczony jest jednak smutkiem, ponieważ dwaj biskupi tej diecezji przebywają w areszcie domowym. Hierarchowie cieszą się komunią ze Stolica Apostolską, ale jako przedstawiciele wspólnoty katakumbowej nie mają pozwolenia władz chińskich na działalność kościelną. Bp Stephen Li Side jako ordynariusz Tianjin ma zakaz wejścia do tego miasta i sprawowania liturgii w miejscowej katedrze. Natomiast jego biskup pomocniczy Melchior Shi Hongzhen ma zakaz używania insygniów biskupich, ponieważ komunistyczne władze nie uznają jego święceń.
Jubileuszowy program duszpasterski diecezji Tianjin koncentruje się wokół wiary i podzielono go na cztery tematy: modlitwa, życie, wspólnota, dzielenie się. Do tej chińskiej diecezji należy 100 tys. katolików. Posługuje wśród nich 40 księży.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.