Kościół w Zambii opowiedział się przeciwko przymusowej repatriacji uchodźców z Rwandy.
Chodzi o ok. 6 tys. rwandyjskich obywateli, którzy znaleźli tam schronienie podczas ludobójstwa, a których obecnie rząd w Lusace zamierza się pozbyć z kraju. Przeciwko tym planom wystąpił katolicki episkopat Zambii. Biskupi zwracają uwagę na tradycyjnie dobre relacje Kościół-państwo. Wyrażają też uznanie dla postępów w walce z korupcją, choć zaznaczają, że wciąż wiele zostało do zrobienia dla wyeliminowania nepotyzmu przy nominacjach urzędniczych. Te sukcesy nie oznaczają jednak, że Kościół będzie milczał, gdy w grę wchodzi los najsłabszych.
Jak piszą biskupi, „Zambia, od czasu uzyskania niepodległości, była zawsze oazą pokoju w regionie ogarniętym konfliktami. Siłą rzeczy kraj stał się schronieniem dla uchodźców. Dlatego jesteśmy głęboko zaniepokojeni skargami uchodźców, szczególnie rwandyjskich, na zamiar ministerstwa spraw wewnętrznych, by ich przymusowo odesłać do ojczyzny”. Miałoby się to dokonać za porozumieniem z urzędem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców oraz władzami Rwandy.
Zambijski episkopat potępia ponadto przypadki znęcania się nad kobietami i dziećmi. Alarmuje też na temat szerzenia się epidemii AIDS oraz postulują sprawiedliwsze wykorzystanie zysków z eksploatacji zasobów naturalnych kraju.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.