„Najważniejsza dla niego jako człowieka – od chemii czy biologii, była ludzka dusza” – powiedział KAI o zmarłym prof. Andrzeju Szczekliku redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego” Piotr Mucharski.
Wybitny lekarz, naukowiec i humanista, twórca i wieloletni kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego zmarł w Krakowie 3 lutego w wieku 73 lat.
Za KAI publikujemy treść wypowiedzi Piotra Mucharskiego:
„To był nasz Tygodnikowy przyjaciel, lekarz, którego interesowała dusza człowieka, coś, czego medycyna pewnie nie potrafi leczyć. Najważniejsza dla niego – człowieka – od chemii, biologii, była ludzka dusza. Mam go przed oczami nawet nie jako lekarza, na szpitalnym korytarzu, ale jak gra utwory Bacha na fortepianie. Posiadał ogromne zainteresowania artystyczno – humanistyczne i nigdy nie był człowiekiem jednej dziedziny. To za jego przyczyną Collegium Medicum zostało wcielone do Uniwersytetu Jagiellońskiego. Leczył wielu sławnych ludzi m.in. Czesława Miłosza, Jerzego Turowicza. Był humanistą, który posiada szerokie horyzonty. To bardzo wielka strata”.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Duchowny odwiedza Polskę. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.