Do zwrócenia uwagi na coraz większe nierówności ekonomiczno-społeczne w Indiach wezwał tamtejszych biskupów przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”. Kard. Peter Turkson przemawiał na trwającej od 1 do 8 lutego w Bangalurze sesji plenarnej całego indyjskiego episkopatu.
O tamtejszych nierównościach ekonomiczno-społecznych wiele mówią dane oenzetowskiego Programu Rozwoju UNDP – wskazał Szef watykańskiej dykasterii ds. pokoju i sprawiedliwości. Według nich Indie są czwartą potęgą gospodarczą świata. Równocześnie pod względem wskaźnika rozwoju społecznego na 177 krajów zajmują dalekie, bo aż 126. miejsce. Plasują się zatem wśród uboższych państw naszego globu.
Kard. Turkson przypomniał, że misja katolików w Indiach wymaga, by w jedności z Kościołem powszechnym angażowali się w walkę z ubóstwem i przywracanie ludziom godności. „Chrześcijanie są przekonani, że budowa sprawiedliwszego i bardziej pokojowego świata jest możliwa – podkreślił pochodzący z Ghany purpurat. – Wyznawcy Chrystusa nie mogą ulegać fatalizmowi”. Zdaniem przewodniczącego Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” muszą oni być „«nieuleczalnie» optymistyczni”. Zwierzchnicy Kościoła we wszystkich swych działaniach mają być „przykładem komunii” – powiedział gość z Watykanu na sesji plenarnej Katolickiej Konferencji Biskupów Indii.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.