Senat podjął w środę uchwałę w sprawie uczczenia 100. rocznicy śmierci bł. ks. Bronisława Markiewicza, oddając hołd "wielkiemu, działającemu na przełomie XIX i XX wieku, patriocie i wychowawcy dzieci i młodzieży z ubogich rodzin".
"Ten charyzmatyczny wychowawca i wybitny organizator założył świeckie Towarzystwo +Powściągliwość i Praca+, krzewiące wśród dzieci i młodzieży z ubogich rodzin ideę rzetelnej pracy. Głosił, że pracowitość podnosi rodziny i narody, a próżniactwo jest początkiem wszelkiego upadku materialnego i moralnego. Pozostawił po sobie liczne dzieła. Pisał m.in.: +Jest pięć dźwigni, które stanowią o życiu i potędze narodów, to jest: wiara, urządzenia społeczne, literatura, historia i byt polityczny+" - głosi tekst uchwały.
Senat zaznaczył, że uważa za swój obowiązek przypominanie opinii publicznej postaci z przeszłości, które mogą być wzorem dla współczesnych. "Należy do nich bł. ks. Markiewicz. Jego misję kontynuują dzisiaj ośrodki za granicą, m.in. w Argentynie, Australii, Kanadzie, na Białorusi oraz w licznych miejscowościach w Polsce" - podkreślono w uchwale.
Bronisław Markiewicz urodził w lipcu 1842 roku w Pruchniku, na terenie obecnej Archidiecezji Przemyskiej. W 1863 roku po uzyskaniu świadectwa dojrzałości wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. W 1867 r. został wyświęcony na kapłana. Idąc za duchem św. Jana Bosko, oprócz zwyczajnej działalności parafialnej, poświęcił się formowaniu młodzieży biednej i sierocej. Dla niej otworzył w Miejscu Piastowym Instytut Wychowawczy, który zapewniał wychowankom pomoc materialną i duchową, przygotowując ich jednocześnie do przyszłego samodzielnego życia poprzez edukację zawodową w szkołach działających przy tymże Instytucie.
W 1897 roku założył dwa nowe zgromadzenia zakonne oparte na duchowości i statutach opracowanych przez św. Jana Bosko i dostosowanych do specyfiki swego szczególnego charyzmatu.
Zmarł w styczniu 1912 roku w Miejscu Piastowym. Jego beatyfikacja odbyła się 19 czerwca 2005 roku w Warszawie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.