Rada Stała Konferencji Episkopatu zaprosiła Benedykta XVI do Polski na 2015 r. z sugestią zorganizowania tutaj Światowych Dni Młodzieży. Ponadto metropolita poznański abp Stanisław Gądecki zaprosił Ojca Świętego do Poznania do udziału w obchodach 1050. rocznicy chrztu Polski.
List Rady Stałej Episkopatu został podpisany przez przewodniczącego KEP abp Józefa Michalika, jego zastępcę abp. Stanisława Gądeckiego, kardynałów: Stanisława Dziwisza i Kazimierza Nycza oraz pozostałych członków Rady w trakcie obrad 356. zebrania plenarnego Episkopatu, jakie odbyło się w Przemyślu 14 i 15 października ub. r. Biskupi wystosowali zaproszenie do Benedykta XVI, aby przyjechał do Polski w 2015 r. z sugestią zorganizowania tutaj Światowych Dni Młodzieży.
List Rady Stałej KEP został wysłany w ślad za wstępną rozmową, jaką przeprowadził na ten temat kard. Stanisław Dziwisz z Ojcem Świętym oraz watykańskim sekretarzem stanu kard. Tarcisio Bertone podczas papieskiej wizyty w Niemczech we wrześniu ub. r.
O swych planach metropolita krakowski mówił Radiu Watykańskiemu 26 września w Erfurcie, gdzie wraz z oficjalną delegacją władz Małopolski i z grupą pielgrzymów uczestniczył w Mszy odprawianej przez Benedykta XVI.
„Mam nadzieję, że po Rio de Janeiro młodzież świata przyjedzie do Krakowa i spotka się przy wznoszonym właśnie sanktuarium bł. Jana Pawła II” – powiedział papieskiej rozgłośni kard. Dziwisz. Wyznał, że rozmawiał już z Ojcem Świętym w czasie jego pielgrzymki do Niemiec i zaprosił go, by poświęcił sanktuarium Papieża-Polaka. Benedykt XVI miał odpowiedzieć: „Zobaczymy”.
Kard. Dziwisz zastrzegł, że w rozmowie z Ojcem Świętym nie poruszył wówczas jeszcze tematu organizacji Światowych Dni Młodzieży w Polsce.
Podczas obrad Episkopatu, które odbyły się w październiku ub. r. w Przemyślu ustalono, że odrębne pismo skieruje do Ojca Świętego abp Stanisław Gądecki, by zaprosić Benedykta XVI do Poznania na obchody 1050. rocznicy chrztu Polski jaka przypada w 2016 r.
„Zwracam się do Waszej Świątobliwości z pokorną, a jednocześnie bardzo serdeczną prośbą o łaskawe przyjęcie zaproszenia i przybycie do Poznania w 2016 roku z okazji 1050. rocznicy przyjęcia przez Polskę chrztu świętego" – napisał niebawem potem w zaproszeniu skierowanym do Benedykta XVI metropolita poznański.
W rozmowie z dziennikarzami w styczniu br. abp Gądecki wyraził nadzieję, że jeśli papież przybyłby do Polski na Światowe Dni Młodzieży, wówczas obchody 1050-lecia chrztu Polski mogłyby się rozpocząć w 2015 roku z jego udziałem w Poznaniu.
Abp Gądecki powiedział też, że przybycie papieża byłoby wydarzeniem tym bardziej radosnym, że przed 50 laty, z uwagi na sprzeciw władz komunistycznych, na obchody milenijne nie mógł przybyć do Polski papież Paweł VI.
Metropolita poznański poinformował, że z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski oprócz uroczystości liturgicznych, w których mógłby wziąć udział Benedykt XVI, odbędzie się wystawa Expo Christianitatis, przypominająca początki chrześcijaństwa w Polsce, powstanie pomnik upamiętniający Chrzest Polski i zostaną przygotowane specjalne programy katechetyczne i pomoce multimedialne przypominające młodym pokoleniom o wydarzeniach sprzed tysiąca lat.
W styczniu br. krakowscy radni zdecydowanie poparli starania kard. Dziwisza dotyczące organizacji Światowych Dni Młodzieży w 2015 r. w Krakowie. Rezolucja w tej sprawie, została przyjęta 25 stycznia podczas sesji Rady Miasta.
Zdaniem radnych wydarzenie to może mieć dwa ważne wymiary. Pierwszy związany jest z religijnym spotkaniem młodych katolików z całego świata i okazją do pogłębienia wiary. Spotkanie zbiegłoby się to także z 10. rocznicą śmierci bł. Jana Pawła II. Według nich to także doskonały sposób na przypomnienie szczególnych związków Krakowa z osobą Karola Wojtyły.
Drugi wymiar to szansa na wzmocnienie pozycji Krakowa jako jednego ze światowych centrów turystyki pielgrzymkowej, okazja na rozpropagowanie innych miejsc pielgrzymkowych w Krakowie, jak Sanktuarium Miłosierdzia Bożego czy budowane Centrum Jana Pawła II.
Franciszek przyjął podopiecznych Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.
Spotkanie odbędzie się w Sali Konsystorza 3 lutego, w obecności papieża Franciszka.
W słowie do Polaków Papież przypominał o potrzebie ochrony życia i dzieci.
Ich daty opublikowało watykańskie Biuro Celebracji Liturgicznych.