Często dla człowieka władza oznacza posiadanie, moc, dominację, sukces. Natomiast dla Boga władza oznacza służbę, pokorę, miłość – mówił Benedykt XVI w rozważaniu poprzedzającym modlitwę Anioł Pański. Papież odmówił ją z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie.
Tłumaczył, że autorytet boski nie jest „siłą natury”, lecz „mocą miłości Boga, która stwarza świat i wcielając się w Jednorodzonego Syna, zstępując do naszego człowieczeństwa, uzdrawia świat zepsuty przez grzech”.
Przeczytaj tekst papieskiego rozważania
– Często dla człowieka władza oznacza posiadanie, moc, dominację, sukces. Natomiast dla Boga władza oznacza służbę, pokorę, miłość – wskazał Benedykt XVI. Oznacza ona „wejście w zamysł Jezusa, który pochyla się, aby umywać uczniom nogi, który szuka prawdziwego dobra człowieka, który leczy rany, który jest zdolny do tak wielkiej miłości, aby dać swe życie, bo jest Miłością”.
Papież zacytował św. Katarzynę ze Sieny, która w jednym ze swoich listów pisze: „Trzeba, abyśmy naprawdę widzieli i poznawali światłem wiary, że Bóg jest najwyższą i wieczną Miłością i nie może pragnąc niczego innego, jak naszego dobra”.
Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Ojciec Święty pozdrowił zgromadzonych w kilku językach, m.in. po polsku. Nawiązując do przypadającego dziś Światowego Dnia Chorych na Trąd wyraził swoje „wsparcie dla wszystkich dotkniętych tą chorobą, a także dla ich opiekunów i zaangażowanych na różne sposoby w zwalczanie ubóstwa i marginalizacji, które są prawdziwymi przyczynami utrzymywania się tej zarazy”.
Przypomniał również o Międzynarodowym Dniu Modlitwy o Pokój w Ziemi Świętej. – W głębokiej komunii z łacińskim patriarchą Jerozolimy i kustoszem Ziemi Świętej, modlimy się o dar pokoju dla tej ziemi, pobłogosławionej przez Boga – mówił Ojciec Święty.
Polaków papież zachęcał do modlitwy o nowe powołania. Benedykt XVI nawiązał zbliżającego się Dnia Życia Konsekrowanego, który w Kościele obchodzimy 2 lutego, w uroczystość Ofiarowania Pańskiego.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.