Bp Stanisław Napierała wystosował list do diecezjan, w którym wyraża smutek i oburzenie w związku z odmową przyznania TV Trwam i Radiu Maryja miejsca na tzw. „multipleksie cyfrowym”.
– Ta odmowa oznacza, że Telewizja Trwam zostaje wykluczona w bliskiej przyszłości z przekazywania swoich programów w doskonałej jakości, tanio i łatwo dzięki nowej technice, która to umożliwia. Jako powód odmowy podano „brak gwarancji finansowych”. To nieprawda. Telewizja Trwam posiada w pełni wystarczające środki finansowe. Finanse są pretekstem – napisał w liście biskup kaliski.
Biskup podkreśla, że rozpoczęte działania mające na celu likwidację TV Trwam, a w przyszłości likwidację także Radia Maryja są niesprawiedliwe. - To dyskryminacja milionów Polaków, katolików i niekatolików. To działania przeciwko Kościołowi, wierze, Ewangelii, życiu, małżeństwu, rodzinie, a więc przeciwko wartościom, które przekazują Telewizja Trwam i Radio Maryja – twierdzi ordynariusz diecezji kaliskiej.
Bp Napierała zachęca do wysyłania próśb i protestów. - Nie jest wykluczone, że trzeba będzie zastanowić się, czy wolno nam naszymi opłatami utrzymywać instytucje i ludzi, którzy będą nas dyskryminować – stwierdza biskup kaliski.
Pasterz diecezji kaliskiej prosi diecezjan o modlitwę w intencji TV Trwam i Radia Maryja. - Przede wszystkim jednak trzeba przypuścić szturm do nieba. Co dla ludzi jest niemożliwe, możliwe jest dla Boga. On jest Panem dziejów. Nad losami naszej ojczyzny czuwa zwycięska Matka i Królowa. Módlmy się o poruszenie sumień i o światło dla tych, którzy podejmują decyzje, aby mieli odwagę je zmienić. Módlmy się i za nas samych, abyśmy nie poddawali się zniechęceniu i nie rezygnowali z podejmowania działań, wywierających wpływ na kształt życia społecznego – napisał bp Napierała.
Biskup prosi o modlitwę w parafiach, w sanktuariach, w zgromadzeniach zakonnych, w rodzinach, we wspólnotach ewangelizacyjnych i w zespołach duszpasterskich. Swoją prośbę kieruje również do ludzi chorych.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.