Międzynarodowe sympozjum na temat walki z pedofilią, zorganizowane we współpracy z Watykanem, odbędzie się w dniach 6-9 lutego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie - ogłosili w czwartek organizatorzy.
W wydanej nocie poinformowano, że w naradzie pod hasłem "Ku uleczeniu i odnowie", mającej wsparcie watykańskich kongregacji i Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej wezmą udział biskupi ze 110 krajowych episkopatów i przełożeni zakonów oraz zgromadzeń z całego świata.
Jest to - jak podkreślono - "globalna inicjatywa Kościoła katolickiego dla obrony dzieci i młodzieży". W sympozjum ma też uczestniczyć ofiara wykorzystywania seksualnego ze strony osoby duchownej. Osoba ta wygłosi przemówienie do delegatów w imieniu wszystkich, którzy zaznali nadużyć.
Wcześniej Watykan wyjaśnił, że celem pierwszego takiego spotkania jest zintensyfikowanie w całym Kościele walki z pedofilią, zapewnienie większego bezpieczeństwa nieletnim w instytucjach kościelnych oraz sprzyjanie prewencji i wysłuchaniu ofiar.
"Nie możemy oddzielać dobra Kościoła od ochrony dzieci przed nadużyciami. Konieczne jest przeciwstawienie się kulturze przemilczania poprzez wychowanie i sprawiedliwość" - powiedział zapowiadając naradę ksiądz Charles Scicluna, promotor sprawiedliwości w Kongregacji Nauki Wiary, czyli odpowiednik prokuratora w sądach cywilnych, odpowiedzialny za postępowania w sprawie księży-pedofilów.
"Konferencja będzie jednym z etapów długiego procesu, jaki podejmuje Kościół w walce z tymi nadużyciami" - oświadczył rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.
Podczas audiencji generalnej w Watykanie Franciszek przypomniał też, że "umęczona Ukraina cierpi".
Pierwsza edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 26-29 listopada 2024 r.
Konferencja naukowa zorganizowana przez Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych.