Indyjskie sanktuarium maryjne w Velankanni obchodzi w tym roku 50-lecie wyniesienia go do rangi bazyliki mniejszej. Bł. Jan XXIII nadał mu ten tytuł 3 listopada 1962 r.
W związku z rocznicą trwać będą przez cały rok, aż do 31 grudnia 2012 r., obchody jubileuszowe. Codziennie wznosić się tam będzie modlitwy w intencji dialogu międzyreligijnego i ekumenicznego, a także za miejscowych wiernych i duchowieństwo oraz za dobroczyńców sanktuarium. Z okazji Roku Jubileuszowego planuje się budowę nowego, wielkiego kościoła, mogącego pomieścić ponad 15 tys. osób.
Velankanni znajduje się w stanie Tamil Nadu na południowym wschodzie Indii. Matka Boża miała się tam ukazać w XVI stuleciu. W miejscu objawień zbudowano wtedy kaplicę. W XVII wieku portugalscy marynarze, którzy zagrożeni rozbiciem okrętu wzywali pomocy Maryi i szczęśliwie dobili do brzegu, wznieśli tam kościół, później wielokrotnie przebudowywany. Obecnie ma on formę neogotycką. W 2002 r. bł. Jan Paweł II nazwał Velankanni „dalekowschodnim Lourdes”. Trzy lata później sanktuarium ucierpiało wskutek tsunami. Zginęło tam wtedy kilkaset osób, ale ci, którzy szukali schronienia w kaplicy Matki Bożej, uratowali się. Od tego czasu wzrosła liczba pielgrzymów, wśród których są nawet wyznawcy innych religii.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.