Boże Narodzenie z Benedyktem XVI

Benedykt XVI podobnie jak przed rokiem będzie przewodniczył dzisiaj o godz. 22 „Pasterce” w Bazylice św. Piotra. Nazajutrz, w uroczystość Bożego Narodzenia Ojciec Święty wygłosi tradycyjne błogosławieństwo "Urbi et Orbi" (Miastu i Światu). W ostatni dzień roku wieczorem odprawi w bazylice watykańskiej nieszpory dziękczynne.

Dzisiaj, w Wigilię Bożego Narodzenia Ojciec Święty przewodniczy tradycyjnej „Pasterce” w bazylice watykańskiej. (Zobacz transmisję na video) Będzie w niej uczestniczyło siedmioro dzieci z Korei Południowej. Każde z nich będzie aktywnie uczestniczyć w liturgii: jedno przeczyta wezwanie modlitwy wiernych w swoim ojczystym języku, dwoje otrzyma Komunię z rąk papieża, dwoje będzie szło w procesji z darami, a kolejnych dwoje zaniesie kwiaty do żłóbka.

Troje dzieci spotkało się już z Ojcem Świętym podczas środowej audiencji ogólnej 21 grudnia. Podarowali oni papieżowi zbiór listów z rysunkami 33 swoich rówieśników, które zwyciężyły w konkursie z udziałem 1220 dzieci, zorganizowanym przez ambasadę Korei przy Stolicy Apostolskiej we współpracy z tygodnikiem „Pyeonghwa Shinmun” archidiecezji seulskiej z okazji 60-lecia kapłaństwa Benedykta XVI.

Ambasada zorganizowała ten konkurs, „aby podziękować Ojcu Świętemu za niezmordowana służbę dla ludzkości i wielką miłość do narodu koreańskiego” – głosi opublikowana z tej okazji nota przedstawicielstwa dyplomatycznego Korei.

Następnego dnia, 25 grudnia o godz. 12.00 Benedykt XVI z balkonu centralnego bazyliki watykańskiej udzieli uroczystego błogosławieństwa „Urbi et Orbi”, transmitowanego na cały świat przez radio i telewizję.

W ostatni dzień roku kalendarzowego, 31 grudnia o godz. 17.00 papież będzie przewodniczył w bazylice św. Piotra pierwszym nieszporom uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Po nich nastąpi adoracja Najświętszego Sakramentu, śpiew hymnu „Te Deum” oraz błogosławieństwo eucharystyczne.

1 stycznia, w pierwszy dzień Nowego Roku Benedykt XVI odprawi o godz. 9.30 Mszę św. z okazji uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. W ten dzień obchodzony jest także po raz 45 Światowy Dzień Pokoju. Z papieżem będą koncelebrowali: watykański Sekretarz Stanu, kard. Tarcisio Bertone, przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”, kard. Peter Kodwo Appiah Turkson, sekretarz tej dykasterii, bp Mario Toso, S.D.B, substytut w watykańskim Sekretariacie Stanu, abp Giovanni Angelo Becciu, sekretarz ds. Relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami, abp Dominique Mamberti, oraz sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, abp Pier Luigi Celata.

6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego Ojciec Święty o godz. 9.30 będzie przewodniczył Mszy św. i udzieli sakry biskupiej nowym nuncjuszom apostolskim abp. Markowi Solczyńskiemu, który obejmie placówkę w Gruzji i Armenii i abp Charlesowi Johnowi Brownowi, który będzie stał na czele nuncjatury w Irlandii.

8 stycznia w niedzielę Chrztu Pańskiego Benedykt XVI odprawi o godz. 9.45 w kaplicy Sykstyńskiej Mszę św. w trackie której udzieli sakramentu Chrztu św. grupie niedawno urodzonych dzieci.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama