Wdzięczność za życie i gorliwą służbę oraz modlitwa o dar nieba dla ks. prof. Piotra Niteckiego to intencje, które w czwartek 22 grudnia przedstawiali Bogu wierni zgromadzeni na liturgii pogrzebowej sprawowanej pod przewodnictwem abp. Mariana Gołębiewskiego w kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus we Wrocławiu. Po Mszy św. trumna z ciałem Księdza Profesora została przewieziona i złożona do grobu na cmentarzu przy ul. Bardzkiej.
W ostatnim pożegnaniu kapłana, profesora, proboszcza, a dla bardzo wielu także przyjaciela, uczestniczyli biskupi z Wrocławia, Legnicy i Świdnicy, niemal dwustu księży metropolii wrocławskiej, przedstawiciele środowisk naukowych Wrocławia, Lublina i Warszawy, klerycy, siostry zakonne, studenci i parafianie.
Jak podkreślił w kazaniu bp Adam Bałabuch ze Świdnicy, pogrzeb Księdza Profesora stał się „tak w sensie faktycznym jak i teologicznym uwieńczeniem Adwentu”. „Zgromadziliśmy się, by pożegnać ks. prof. Piotra Niteckiego, dla którego Adwent już się zakończył – powiedział w mowie pogrzebowej biskup pomocniczy diecezji świdnickiej. – On już cieszy się radością spotkania z Bogiem”.
Modlitwa nad jego trumną, była dla obecnych - jak określił to kaznodzieja ks. prof. Waldemar Irek, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu - ostatnim wykładem, ostatnią lekcją lubianego i szanowanego profesora.
„To lekcja wdzięczności – tak określiła liturgiczne spotkanie jedna z sióstr zakonnych w słowie pożegnania – lekcja wdzięczności Bogu za ogromne dobro, którego udzielił wielu ludziom przez ręce ks. prof. Piotra Niteckiego”.
Podziękowaniem za piękną służbę Zmarłego w Kościele wrocławskim zakończył liturgię abp Gołębiewski. Przypomniał on, iż przez ostatnich 15 lat Ksiądz Profesor był kapłanem archidiecezji wrocławskiej Podkreślił jego gotowość do podejmowania stawianych mu zadań.
Po obrzędzie ostatniego pożegnania, ciało Księdza Profesora, spoczęło na cmentarzu parafialnym parafii Świętego Ducha we Wrocławiu.
Ksiądz prof. Piotr Nitecki zginął w wypadku samochodowym w okolicach Wrocławia w dniu 15 grudnia. Był proboszczem parafii pw. Najświętszego Imienia Jezus we Wrocławiu i profesorem PWT.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.