Będą dalej bronić chrześcijan

Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji Chrześcijan na Świecie będzie kontynuował swoją pracę także w nowej kadencji

Na razie zgłosiło się do niego 13 posłów i senatorów z różnych klubów parlamentarnych - poinformował KAI senator Jan Filip Libicki (PO), przewodniczący Zespołu.

Zespół tworzy siedmiu parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej, trzech z Prawa i Sprawiedliwości oraz po jednym z SLD, Sprawiedliwej Polski i PSL. Przewodniczącym został senator Jan Filip Libicki (PO), jednym z wiceprzewodniczących senator Robert Mamątow (PiS). Stanowisko drugiego wiceprzewodniczącego czeka na obsadzenie.

Podobnie jak w poprzedniej kadencji, Zespół chce się spotykać przynajmniej raz w miesiącu z dyplomatami krajów, w których dochodzi do prześladowań chrześcijan. Posłowie i senatorowie będą działać w porozumieniu z ks. Waldemarem Cisłą i dr. Tomaszem Korczyńskim, ekspertami z organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie i zielonoświątkowym pastorem Maciejem Wilkoszem z organizacji „Głos Prześladowanych Chrześcijan”, którzy na bieżąco monitorują sytuację chrześcijan tam, gdzie są oni mniejszością i bywają narażeni na dyskryminację i ataki.

Zdaniem Libickiego, prześladowania chrześcijan wymagają stosowania metod międzynarodowego nacisku politycznego tak, aby takie przypadki przynajmniej ograniczyć.

W poprzedniej kadencji parlamentarzyści interweniowali w sprawie brutalnych ataków na chrześcijan w Egipcie i Pakistanie oraz dyskryminacji wyznawców Chrystusa na Cyprze. Spotkali się także z bp. Edwardem Hiiboro Kussalą z Południowego Sudanu, z którym rozmawiali o napiętej sytuacji między tamtejszymi chrześcijanami a radykalnymi muzułmanami. Z kolei spotkanie z ambasadorem Islamskiej Republiki Iranu w Polsce dotyczyło skazanego w Iranie na śmierć protestanckiego pastora. Ambasador zadeklarował, że apel strony polskiej o ułaskawienie zostanie jak najszybciej przekazany prezydentowi Iranu.

Po Nowym Roku planowane jest omówienie sytuacji chrześcijan w Turcji i Kosowie oraz spotkanie z dyplomatami tych krajów.

Jak stwierdził Libicki, Zespół będą interesować wszystkie przypadki chrystianofobii, także te, jakie zdarzają się coraz częściej w Europie. - Będziemy się nad tym zastanawiać i podejmować stosowne działania, gdy zajdzie potrzeba. Jeśli zwróci się do nas osoba innego wyznania, także postaramy się interweniować – zapowiada senator PO.

Zespół ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji Chrześcijan powstał w marcu 2011 r. Liczył w poprzedniej kadencji 27 posłów, w tej 13. Czy teraz będzie ich więcej? „Zespoły parlamentarne mają to do siebie, że realnie pracuje w nich mniej osób, niż tych, które zadeklarowały przynależność. Dlatego bardziej będzie nam zależało na merytorycznej, efektywnej pracy niż na poszerzeniu składu” – wyjaśnił senator Libicki.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama