W USA orzeka się coraz mniej wyroków śmierci i coraz mniej się ich wykonuje - podał Death Penalty Information Center, organizacja prowadząca kampanię na rzecz zniesienia tej kary.
W 2011 r. wydano dotąd 78 wyroków śmierci - najmniej od czasu, kiedy Sąd Najwyższy przywrócił tę karę w 1976 r. po okresie jej zakazu. W 1996 r. skazano na karę śmierci 315 osób.
Spada także liczba egzekucji. W 2011 r. wykonano 43 wyroki śmierci, prawie połowę ich liczby z 2000 r. W statystyce egzekucji nadal przoduje Teksas, gdzie w tym roku stracono 13 osób. Znacznie częściej wykonuje się karę śmierci w południowych stanach kraju.
Spadkowy trend wiąże się z często pojawiającymi się dowodami, że niektórzy skazani na najwyższy wymiar kary mogą być niewinni; główną rolę odgrywają tu zwykle badania DNA śladów przestępstwa.
W wielu stanach w odniesieniu do morderstw stosuje się także coraz częściej karę dożywotniego więzienia bez możliwości ułaskawienia.
Badania opinii wskazują poza tym, że społeczne poparcie dla kary śmierci się zmniejsza, chociaż popiera ją nadal większość Amerykanów.
Karę śmierci niedawno zniesiono w stanie Illinois, a w Kalifornii odbędzie się prawdopodobnie w przyszłym roku referendum, które zdecyduje, czy ją utrzymać.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.