Papież przybędzie w przyszłym roku na Kubę jako Peregrino de la Caridad – zapowiada tamtejszy episkopat. Użyte w liście pasterskim wyrażenie można rozumieć jako „Pielgrzym miłości”, a zarazem „Pielgrzym do Matki Bożej Miłosierdzia” z Cobre – Caridad del Cobre – patronki karaibskiej wyspy.
„Benedykt XVI pragnie odwiedzić nasz kraj, aby być z nami i umocnić wiarę Kubańczyków upamiętniających 400 lat obecności wizerunku Najświętszej Panny wśród nas” – piszą biskupi w ogłoszonym wczoraj przesłaniu na obchody rocznicy znalezienia cudownej figurki, czczonej w sanktuarium Cobre w archidiecezji Santiago de Cuba.
Z okazji czterechsetlecia znalezienia figurki czczonej obecnie w Cobre obchodzić się będzie na Kubie Maryjny Rok Jubileuszowy, który rozpocznie się już za miesiąc, 7 stycznia, i potrwa do 5 stycznia 2013 r. Jubileusz przygotowała trwająca od 8 sierpnia ub.r. peregrynacja wizerunku patronki narodu kubańskiego. Figurka przemierzyła wyspę od krańca wschodniego do zachodniego, od archidiecezji Santiago de Cuba aż po stołeczną Hawanę. Była to dla Kuby „nowa wiosna wiary” – piszą biskupi w przesłaniu. Przypominają, że przed wizerunkiem swej patronki Kubańczycy modlili się za rodzinę, która tak potrzebuje odzyskania swych wartości ludzkich i znaczenia jako wspólnoty miłości. Prosili w potrzebach chorych, tych, którzy są oddzieleni od swych bliskich, nieraz żyjących za granicą, a także więźniów i ich rodziny. Wśród intencji modlitw była też przyszłość ojczyzny, jej młodzieży i dzieci, troski osób starszych i niepokojące tak wielu ludzi trudności ekonomiczne. Episkopat Kuby zachęca wszystkich Kubańczyków do udziału w Roku Jubileuszowym przez uczynki miłosierdzia, pogłębienie życia religijnego i pojednanie w całym społeczeństwie.
Podróż papieska na Kubę „ma być wizytą pokoju i pojednania” – powiedział wczoraj na konferencji prasowej sekretarz kubańskiego episkopatu. Ks. José Félix Pérez podkreślił duszpasterski, a nie polityczny charakter papieskiej pielgrzymki. Zapowiedział, że Benedykt XVI zapowie datę podróży i może też pewne szczegóły jej programu 12 grudnia Mszy w bazylice św. Piotra z okazji dwóchsetlecia niepodległości krajów Ameryki Łacińskiej.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.