Kościół katolicki w Sri Lance zbojkotuje finansowane przez rząd obchody świąt Bożego Narodzenia. Ma to być protest przeciwko aresztowaniu siostry ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości, oskarżonej o handel dziećmi.
Na konferencji prasowej w Kolombo 3 grudnia kard. Malcolm Ranjith potępił aresztowanie s. Mary Elizy, pracującej w sierocińcu Prem Nivasa w Moratuwie, który zajmuje się także pomocą dla samotnych matek w ciąży. Podkreślił, że zakonnica została zatrzymana bez jakiegokolwiek dowodu winy, a jedynie na podstawie donosu. – Siostry służące w tym domu pochodzą z różnych krajów i wykonują wspaniałą pracę. Krajowy Urząd Ochrony Dzieci (NCPA) podjął kroki opierając się jedynie na anonimowym telefonie – ubolewał hierarcha.
Skrytykował też fakt, że przedstawiciele NCPA udzielali na ten temat wywiadów mediom, choć nie przeprowadzono żadnego dochodzenia w sprawie anonimowego telefonu. – NCPA i policja nie znają prawdziwych faktów w sprawie sierocińca i podają mediom błędne informacje, które są złośliwie wykorzystywane przeciwko siostrom – wskazał metropolita Kolombo.
Wyjaśnił, że zakonnice dają potężne wsparcie ludziom najsłabszym. – Kiedy brzemienna kobieta przychodzi do sierocińca, aby znaleźć dach nad głową, siostry nie pytają jej o kastę czy religię – zaznaczył przewodniczący lankijskiego episkopatu.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.