„Widzimy tysiące fałszywych religii, które się pojawiają, bo człowiek tęskni za prawdą” - mówił przewodniczący KEP, podsumowując spotkanie z Benedyktem XVI
Benedykt XVI przyjął na audiencji delegację Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Instytucja ta obchodzi 40 lat istnienia. W Rzymie zorganizowała wspólnie z Papieską Radą ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji seminarium „Europa a nowa ewangelizacja”. W spotkaniu wzięli udział przewodniczący rady kard. Péter Erdő z Budapesztu, i jego zastępca, metropolita przemyski. Abp Józef Michalik podsumowując rzymskie spotkanie zauważył, że widoczny w Europie kryzys cywilizacji chrześcijańskiej nie jest kryzysem chrześcijaństwa, a nowa ewangelizacja może dać Staremu Kontynentowi nowe życie.
„Temat refleksji z ostatniego roku i z ostatniej naszej sesji plenarnej dotyczył nowej ewangelizacji – powiedział polski hierarcha Radiu Watykańskiemu. – Jest to temat, który wraca i o który woła życie, zwłaszcza w Europie, która miała bardzo duże zasługi w przyjęciu Ewangelii na początku. Teraz zaczyna negować, zaprzeczać sama sobie, odcinając korzenie chrześcijańskie. Trzeba powiedzieć, że to jest ta myśl, żeby docenić, zauważyć znaki pozytywne, żeby nie przerażać się tym naciskiem czasów i pewnymi zjawiskami... Obserwując kryzys cywilizacji chrześcijańskiej, tego związku koncepcji świata, życia według Ewangelii ze strukturami współczesnymi itd., można zauważyć, że jest pewien kryzys. Więc mówiąc o kryzysie cywilizacji chrześcijańskiej trzeba pamiętać, że nie ma kryzysu chrześcijaństwa. Nie ma kryzysu wiary. Jest wielkie zapotrzebowanie na nowy przekaz Dobrej Nowiny. Dzisiaj widzimy tysiące fałszywych religii, które się pojawiają, bo człowiek tęskni za prawdą” – mówił abp Michalik.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.