Włochy: Biskupi o zdrowiu i ideologii gender

Współpraca Kościoła i państwa w dziedzinie ochrony zdrowia oraz problemy związane z ideologiami gender i tzw. zdrowia reprodukcyjnego to główne tematy trwającego w Rzymie spotkania biskupów odpowiedzialnych w poszczególnych episkopatach za duszpasterstwo w ochronie zdrowia

Jednodniowa narada poprzedza międzynarodową konferencję zorganizowaną przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia. W spotkaniu – oprócz 40 biskupów – biorą też udział eksperci świeccy. Wśród uczestników jest bp Stefan Regmunt, który przewodniczy Zespołowi Konferencji Episkopatu Polski ds. Służby Zdrowia.

„Podczas spotkania zwraca się uwagę na sprawy, które w tej chwili w świecie są bardzo eksponowane, np. na temat orientacji seksualnej – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Regmunt. – Często to, czego się domaga człowiek nie jest zgodne z nauką Kościoła. Widzimy, jak patrzy się na homoseksualizm, dostrzegamy też zjawiska zmiany płci. Te zagadnienia są ważne dla Kościoła, bo trzeba je przybliżać ludziom, tłumaczyć, na czym rzecz polega tak od strony prawnej, jak i od strony nauki Kościoła. Równocześnie biskupi zwracają uwagę na współpracę między Kościołem a państwem na polu troski o zdrowie. Wiemy, że dzisiaj zagadnienie zdrowia to obszar bardzo szeroki i dlatego ta współpraca jest konieczna. Trzecim zagadnieniem jest organizacja duszpasterstwa służby zdrowia w Kościele: jak Kościół powinien do tego podchodzić? Jakie jest jego pole działania? W czym powinno dokonywać się reformy? Gdzie bardziej skutecznie służyć?”.

Międzynarodowa współpraca jest bardzo ważna dla krajów, gdzie Kościół jest młody, a ochrona życia stanowi szczególne wyzwanie. Tak jest np. na Białorusi. Biorący udział w rzymskiej konferencji bp Władysław Blin z Witebska poinformował, że co roku organizuje u siebie międzynarodowe konferencje na temat ochrony życia. „Szczególnie dotyczy to sytuacji, gdzie tyle dzieci nie przychodzi na świat z winy aborcji – dodał hierarcha podczas rozmowy z Radiem Watykańskim. – W ten sposób włączamy lekarzy, pielęgniarki i wolontariat. Pięknie działają młode małżeństwa, młodzi ludzie już wychowani na tradycjach chrześcijańskich i to we wszystkich diecezjach. Wszyscy się staramy wypełnić to zadanie: pomóc człowiekowi być szczęśliwym, zachowując prawo naturalne. Aborcja na Białorusi jest legalna, ale my robimy wszystko żeby tego było mniej – stwierdził bp Blin. – Na to zezwalają też władze, a my prowadzimy rozmowy z tymi matkami, które chcą dokonać aborcji, modlimy się za nie. I to przynosi wspaniałe rezultaty, do tego stopnia, że w Witebsku nawet zamknęli aborcyjne oddziały szpitalne, bo nie było chętnych”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama